strojenie LW
    SP1AP pisze:

      sp9nrb pisze:

      1. O jakim rezonansie mówimy samej anteny, czy anteny z transformatorem i doprowadzeniem? Bo to są różne rzeczy.
      5. Przemyśl możliwość modernizacji układu do dipola zasilanego linią symetryczną. (symetryk TV lub wykonany z dwóch kabli koncentrycznych). Przy dobrze wykonanym trafie symetryzującym w.cz. skompensuje się na dachu i nie będzie "włazić" do mieszkania, przez co komputery inne urządzenia nie będą się "wściekać".


    Józku ja kiedyś dorwałem tu w kraju w jakiejś firmie 12m słynnej "czarnej drabinki", czyli płaskiego kabla o impedancji 450 Ohm po 6PLN/1m i trochę leżał zapomniany w komórce, ale tego lata zrobiłem antenę DOUBLET 2x19,5m i mi się o nim przypomniało, więc go do tej anteny zastosowałem.
    Początkowo dostawałem na niej takie słabe raporty, że się dziwiłem, no bo symetryczna antena półfalowa(na 80-ce) na 10-metrowym maszcie i kicha!
    Moc idzie dostroić skrzynką max do abt 15W i koniec. diabeł
    Wreszcie podczas łączności z pewnym kolegą gdy mu powiedziałem, że zasilam ten DOUBLET przez "choke balun" na toroidalnym rdzeniu wykonany z przekładką w formie 2x6 zwojów ten kolega mówi do mnie, wyrzuć ten balun w ch....ę i zasilaj antenę wprost ze skrzynki i tak zrobiłem, podłączyłem "drabinkę" do 30cm koncentryka wychodzącego ze skrzynki i o dziwo, regulacja skrzynką dała nagły wyskok mocy do pełnego wskazania 100W na wskaźniku, a kolega mówi, no teraz to dopiero cię słychać, tylko 59+30db!
    To mi zobrazowało, że zasilanie anten linią symetryczną to jest właśnie to! pomysł
    Wielka szkoda, że tego nie mogę zastosować w mieście, gdzie mieszkam, bo tu mogę tylko mieć LW32m i to jeszcze zamaskowane.
    O dipolu, doublecie, pętli nawet nie ma mowy. Chyba żeby jakiegoś skróconego Zeppelina wykombinować, jak myślisz?cool


Dublet jest kochaną anteną. Mój aktualny i jedyny domowy zestaw to 2x19.4m rozpięty między dwoma latarniami, zasilony nie mierzoną linią symetryczną do transformatora symetryzującego z wymuszoną symetrią, skrzynka antenowa MFJ901B i FT817. Emisją FT8 zaliczyłem łączności na 8500 km. (Japonia, Stany). Słyszę do 11000 km. Zabawy z MManą pokazały, że z prostych anten jest to jedno z najlepszych rozwiązań. Przy powieszeniu na wysokości rzędu 5m pojawia się dodatkowy zysk. Dodatkowy zysk pojawia się też na pasmach od 10 MHz w wzwyż ponieważ można założyć, że antena pracuje jak dwa LW ustawione plecami do siebie i zasilane w przeciw fazie. Dokładnej charakterystyki kierunkowości anteny nie znam, ponieważ jest ona umieszczona miedzy blokami i próba symulacji Mmaną z uwzględnieniem budynku "dziczeje" No ta bene. Był kiedyś program, w którym wczytywało się dziennik łączności a on obrazował to na mapie. Pozwalało by to w końcu poznać prawdę o swojej antenie. (dzięki temu programowi wiem co to jest Brama Morawska). Tu prośba może ktoś pamięta nazwę i adres tego programu. Krótsza wersja. Mnie udało się pracować QRP jeszcze na dipolu z pasma 6m wykonanego w wersji Nadienki jeszcze w paśmie 20m. Poniżej straty byłe już zbyt duże. Można przyjąć, że utrata zysku anteny wynosi (długość anteny/0,5xlambda)^2 względem dipola półfalowego.


  PRZEJDŹ NA FORUM