Radio na UHF/VHF z SSB - jakość odbiornika
Rozważnia na temat jakości odbiornika.
    SP4BF pisze:

    To może jeszcze ja dodam coś od siebie. Jeśli chodzi o Icoma IC-910 to nigdy nie miałem i jeszcze nie mam, ale mój dobry kolega posiada te radio od nowości. Jeśli chodzi odbiornik to nie ma co narzekać bo radio pracuje w extremalnie trudnych warunkach (ok.1km od największego w Polsce masztu emitela 356m na którym jest mnóstwo różnych nadajników) i po mimo to daje radę. Antena comet GP700 czyli ponad 7m długości. Inne radia wymiękały i trzeba było stosować filtry pasmowe środkowo przepustowe. Co do awaryjności to potwierdzam to co było wyżej. Po pięciu latach padł jeden z przekaźników a zaraz po tym coś stało się z nadajnikiem na 2m. Podczas nadawania ginie moc a radio wcale nie było dużo używane i zazwyczaj na mocy 5W. Ja natomiast mam bardzo rzadki model radia bo jest to Yaesu FT-736MX. Nie wiem ile jest ich w SP ale ja widziałem jeszcze tylko jedno oprócz mojego. Radio pracuje na pasmach:6m/2m/70cm/23cm. Odbiornik najlepszy jaki kiedykolwiek miałem u siebie na stole. Po za tym z SSB mam jeszcze FT-817,FT-100,FT-857,TS-2000 i ostatnio doszedł mi jeszcze IC-7000 ale jeszcze nie obsłuchałem go dokładni na UKF`ie. Po za tym wszystkie te radia pracują bardzo dobrze. W TS-2000 podoba mi się to, że ma 100W na 2m. Natomiast najgorsze odbiorniki jakie miałem do tej pory to był TM-733, IC-208 ale te daw to tylko FM oraz IC-706MK II czyli ten bez 70cm. Te radio w moich warunkach pod anteną bazową nie dawały sobie rady.


Ekstremalne warunki to nie są bo najbliższe nadajniki dużej mocy są kilkadziesiąt MHz od amatorskich 2m czy 70cm - są poza pasmem.
Ekstremalne warunki dla odbiornika to kilka pracujących równocześnie stacji 50W+ w tym samym mieście na 144.200-144.400 MHz w widoczności optycznej anten.
Czy też widoczność optyczna do bikona, gdy radio pracuje od jego częstotliwości 100-300kHz w bok.
IC-910 został zaprojektowany do pracy pod LNA, czułość ma słabą, pionowa dookólna antena ma się nijak do pracy na SSB/CW wieloelementową anteną yagi o znacznie większym zysku i innej aperturze niż pionowy badyl.
Jeżeli ktoś myśli o radiu SSB/CW to naturalne jest, że nastawia się na anteny kierunkowe w poziomie.


  PRZEJDŹ NA FORUM