Indian Ocean beacon project
    HF1D pisze:

      sp3nux pisze:

      EI2KK
      A może coś po polsku.....

      Google Translat:
      Grupa radiowa australijskiej hamburskiej grupy ustanowiła latarnię morską, aby zbadać, czy istnieje jakikolwiek kanał VHF między Australią a Południową Afryką. Beacon VK6RIO znajduje się w Perth w Australii i działa na częstotliwości 144,950 MHz. Beacon transmituje 100 watów na cztery 8-elementowe Yagis z cyfrową modulacją Chirp. Ten specjalny schemat modulacji można wykryć około 50 dB poniżej poziomu szumu.

      Sygnał nawigacyjny jest blokowany przez GPS zarówno w zakresie częstotliwości, czasu, jak i synchronizacji Chirpa. W celu wykrycia sygnału nawigacyjnego Chirp, stacja odbiorcza wymaga urządzenia SDR (ang. Software Defined Radio) z blokowaniem GPS, zablokowanego w dół konwertera w dół 144 MHz i 1 sygnału PPS z odbiornika GPS do sygnałów odebranych z datą czasową. Oprogramowanie Open Source firmy Hermann, DL3HVH, zostanie udostępnione do przetwarzania odebranych sygnałów.

      Czy to tłumaczenie jest tożsame z Twoim rozumieniem tekstu angolskiego?

      Jeśli nie, to napisz swoje tłumaczenie!


    No cóż. Polska język trudna język.
    W oryginale o beaconie, słowie raczej powszechnie znanym wśród krótkofalowców, a kolega pyta czy tłumaczenie o latarni morskiej do badania istnienia kanału VHF jest OK.


    "Grupa krótkofalowców australijskich uruchomiła radiolatarnię dla zbadania czy mozliwy jest dukt VHF pomiędzy Australia i RPA.
    Radiolatarnia VK6RIO zlokalizowana jest w Perth (Nad Oceanem Indyjskim - przypis mój) i pracuje na częstotliwości 144.950 MHz.
    Radiolatarnia wysyła sygnał o mocy 100 watt za pomocą czterech ośmioelementowych anten Yagi z użyciem cyfrowej modulacji Chirp.
    Ten protokół umożliwia odbiór sygnałów o SNR około -50 dB.
    Beacon używa dwóch generatorów stabilizowanych GPS, do stabilizacji częstotliwości i synchronizacji zegara czasu i sygnału Chirp.
    Do wykrycia i zdekodowania modulacji Chirp wymagana jest stacja odbiorcza z odbiornikiem SDR (prawdopodobnie z konwerterem VHF - przypis mój), którego częstotliwość jest stabilizowana za pomocą GPSDO oraz sygnał 1pps z odbiornika GPS dla wprowadzenia znacznika odbieranej czasowego emisji.
    Do obróbki odebranych sygnałów wykorzystane jest oprogramowanie open source autorstwa Hermana DL3HVH"

    Odległość pomiędzy Perth w Australii, a Port Elizabeth w RPA wynosi ok 8130 km. Trzeba przyznać, że zamierzenie ambitne, a użyte środki nie powodują jakiegoś bólu głowy.
    Próby odbioru sygnału VHF pomiędzy Irlandią i Stanami Zjednoczonymi na razie zakończyły sie niepowodzeniem.


Kolega, czyli ja pytam, gdzie w tłumaczeniu google jest hamburg. Tylko o to pytam.
Tłumaczenie to jedno, a przetłumaczenie na j. polski (zrozumiały dla zwykłego śmiertelnika) to dwie różne sprawy.
Najłatwiej jest wkleić tekst w obcym języku, tylko po co?


  PRZEJDŹ NA FORUM