Przydatnosc RX do pracy w zawodach krotkofalarskich
(przeniesiony z SP DX CONTEST CW/SSB 2019)
    sq6ms pisze:

    Watek przeniesiony z SP DX CONTEST CW/SSB 2019

      sp9nrb pisze:


      Miałem już milczeć ale ci odpowiem.
      Przy normalnych antenach poziomy sygnałów są tak duże, zatykają wejście odbiornika.


    Nie wiem co masz na mysli piszac normalne anteny ?

      sp9nrb pisze:


      Ale inteligentne użycie tłumika pozwala zmniejszyć poziom sygnału tak, że nie blokuje on już wejścia odbiornika. Ale słabe stacje też wycina.


    Zgadza sie. Dlatego ja praktycznie nie stosuje tlumika.

      sp9nrb pisze:


      Natomiast proponowałbym sprawdzić czułość odbiornika, np. generatorem szumów, lub metodą porównawczą z innym kolegą. Bo przedwzmacniacz na tych częstotliwościach może świadczyć o jakiś nieprawidłowościach.


    Radio bylo w porzadku, nie zapytales mnie jaka byla antena do tego zestawu ?
    Czy wiesz dlaczego stawia sie dedykowane anteny odbiorcze ? (czesciowo pomogl SQ5KLN)

      sp9nrb pisze:


      Rudy i czarny to spolszczona żartobliwie nazwa firmy Rhode & Schwarz. Jeden z bardzo dobrych mieszaczy wysokopoziomowych ale potrzeba mieć 8 wyselekcjonowanych diod. I trochę mocy z VFO. http://ra3ggi.qrz.ru/TX/220698.htm
      Ten problem opisuje dobrze rachunek tłumienia trasy Ode mnie do QRP w dużym uproszczeniu moc nadajnika 53 dBm tłumienie trasy 80dB zostaje -27 dBm teraz w drugą stronę nadajnik 37 dBm - tłumienie trasy 80 dBm zostaje -43 dBm.I to może być już za mało do przeprowadzenia łączności.
      Powiem tak dyskusja o półce radia. Nie wiem o czym rozmawiamy o radiach profesjonalnych jakie miałem swych rękach np Redifon czy Rhode i Szwarc czy o konstrukcjach dla radioamatorów. Proponuję zapoznać się z książką odbiorniki dekametrowego zakresu na cqham.ru. Natomiast jeżeli ktoś pisze o tym, że IP odbiornika nie ma znaczenia, czy użycie tłumika nie poprawia IP odbiornika to oznacza totalną abnegację. Jeżeli odbiornik ma wysokie IP to niedaleko ciebie może pracować drugi kolega, jeżeli ma tylko czysty sygnał. Przy kiepskim IP natychmiast ci zablokuje odbiornik.


    Oczywiscie ze rozmawiamy o radiach dla amatorow. Nie napisalem ze IP nie ma znaczenia. Nie napisalem tez ze uzycie tlumika nie poprawia tegoz IP. Redifon, R&S, Racal, sa to odbiorniki przeznaczone dla sluzb profesjonalnych. Nie mozna ich w zaden sposob porownac do produktow przeznaczonych dla amatorow. Tak samo jak nie mozesz porownac systemow antenowych stosowanych przez te sluzby do tych amatorskich. Utrwalasz tylko szkodliwe podejscie do tematu wsrod ludzi ktorzy nie chcac zglebiac tematu i czytaja opinie na forach. Bez poprawy stosunku sygnal/szum poprzez zastosowanie
    odpowiedniej ANTENY nic nie wskorasz, nawet jesli na biurku bedziesz mial Rudego i Czarnego czy inne cudo.

    Twoje zalozenie ze stacja BIG GUN nie slyszy bo musi sluchc z wlaczonym tlumikiem aby nie przesterowac RX jest kompletna bzdura.


Zacznijmy od tego jakie jest twoje doświadczenie pomiarowe i znajomość podstawowych parametrów odbiornika. Bo chyba tego wątku nie przerabiałeś. Chcesz podyskutować? Nie pamiętam ale albo w Świecie Radio albo w Biuletynie PZK był mój artykuł na ten temat. Przeczytaj i wtedy podyskutujemy.
Za normalną antenę jest przyjmowany dipol półfalowy w wolnej przestrzeni. Ponieważ jest on możliwy (w dużym przybliżeniu) do wykonania. Jest jeszcze antena izotropowa ale tylko teoretycznie bo praktyczne jej wykonanie jest nierealne.
A tak na marginesie mierzyłeś jaki poziom w.cz. występuje na zaciskach anteny przy pomiarze szerokopasmowym lub na dedykowanych częstotliwościach? A tak na marginesie zastanów się co piszesz. Słowo dedykowana najczęściej jest w zrozumieniu, że jest to antena do konkretnego urządzenia.

Ty też zapomniałeś napisać Że pracujesz na jakiś wynalazkach a nie na antenie . Bo nawet jakbyś miał antenę ramową to raczej byś wzmacniacza nie potrzebował. Ale jest tylu wyznawców płaskiej ziemi, że i w krótkofalarstwie może być to dopuszczone.

No i widzisz nie wiesz co to jest mieszacz wysokopoziomowy a chcesz pouczać innych. Mój pierwszy artykuł związany z krótkofalarstwem był opublikowany w Biuletynie PZK w 1972 roku pod znakiem nasłuchowym sp6-3606. Zresztą jeżeli chcesz się przypochlebić tym od QRO, to powtarzaj ich słowa. Po za tym, mam prawo uważać, że na forum są ludzie, którzy reprezentują określony poziom wiedzy technicznej nie tylko popularno-interenetowej.
I na koniec popracuj QRP bo jest fraszka Sztaudyngera (czy on był krótkofalowcem?) Patyki podporą etyki. Wtedy poznasz meandry tego sportu i zachowania wielu kolegów na paśmie.


  PRZEJDŹ NA FORUM