SPDX CONTEST CW/SSB 2019
W wolnej chwili przeanalizowałem na spokojnie i dokładnie proponowany regulamin, poniżej moje uwagi.
Nie jest moim celem „czepianie” się, a jedynie zwrócenie uwagi na występujące w/g mnie poważne błędy merytoryczne. Pomijam błędy i niedociągnięcia stylistyczne jako mało istotne.

1. ” W zawodach nie należy stosować literowego "łamania" po znaku (np. /QRP, /P - z wyjątkiem /MM), a wszelkie tego typu zapisy zostaną usunięte przed rozliczeniem. Wykazywanie prefiksu kraju innego, niż wydawca licencji, należy wykonywać przed znakiem.”

To jest jakaś bzdura. A co ze stacjami np. SV1/A (Mt. Athos), FT/ G,J,T.W,X,Z, lub ze stacjami z VP9 gdzie przepisy krajowe zobowiązują do „łamania” przez VP9 po znaku, a nie przed? Podobnie np. ze stają typu KH6../W2. Jak regulamin zawodów może ingerować w przepisy innych krajów i nakazywać tworzenie znaków? Mało prawdopodobne, aby takie stacje wzięły udział w zawodach, niemniej możliwe. Być może w niektórych krajach jest obowiązek „łamać” znak przez P przy pracy z terenu, nie wiem tego, ale w takim przypadku stacja ma łamać przepisy krajowe czy regulamin zawodów?

2. ”Łączności nie zalicza się w wypadku:
braku logu korespondenta*
*) komisja zastrzega możliwość zaliczania łączności ze stacjami, które nie przesłały logów, lecz zostały wykazane odpowiednią ilość razy w dziennikach zawodników”


Punkt regulaminu prowadzący w prostej linii do możliwości nadużyć i zakwestionowania wyników. Kto i na jakiej podstawie i w jakim przypadku ma określić limit występowania danej stacji w logach? Dlaczego komisja ustaliła np. 5 a nie 3. Przy tej drugiej wartości kolega X zająłby pierwsze miejsce, a przy pierwszej „wyleciał” z trójki. Decyzja nastąpiła po telefonie od kolegi Y, który przesunął się w górę klasyfikacji?
Limit musi być określony w regulaminie precyzyjnie i dokładnie, w przeciwnym przypadku zawsze będą pretensje i nieporozumienia. Poza tym nie zaliczanie w ogóle qso ze stacjami, które nie przysłały logów skończy się marginalizacją zawodów i zmniejszeniem liczby uczestników w przyszłości.

3. ”KLASYFIKACJA ...
... bez limitu mocy.”


Stwierdzenie w bezpośredni sposób sankcjonujące wirtualną kategorię „no limit” i przekraczanie mocy licencyjnej. Nigdzie w całym regulaminie nie ma punktu zobowiązującego uczestników do przestrzegania przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach, jak również posiadanych przez uczestników pozwoleń radiowych, a tu mamy wprost zachętę do pracy bez limitu mocy.
Zamiast tego stwierdzenia powinno być coś w rodzaju: „bez podziału na kategorie pod względem mocy wyjściowej nadajników”, a dla kategorii HP: „ z mocą przekraczającą 100W, lecz nie większą niż określoną w pozwoleniu radiowym lub przepisami obowiązującymi w danym kraju”, ewentualnie samo ograniczenie powinno być umieszczone w oddzielnym punkcie regulaminu.

4. ” Uczestnik deklaruje udział wyłącznie w jednej z powyższych kategorii. Kategorie jednopasmowe podczas klasyfikacji podzielone są na poszczególne pasma..”

Co oznacza stwierdzenie: „Kategorie jednopasmowe podczas klasyfikacji podzielone są na poszczególne pasma.” Jest ono niejasne. Należałoby wymienić wszystkie pasma przy definiowaniu kategorii jednopasmowych, coś w rodzaju:

„SOSB PHONE - stacje z jednym operatorem, pracujące na jednym paśmie, fonią (SSB), (160, 80, 40, 20, 15, 10 m), bez podziału ze względu na moc wyjściową nadajnika.”


5. ” Dla kategorii trzypasmowej (SOTB MIXED) zaliczane pasma zostaną wybrane automatycznie , na podstawie ilości przeprowadzonych łączności”

Kolejna bzdura, analiza na podstawie ilości qso może prowadzić do spektakularnych wyników. Większa ilość qso na danym paśmie nie jest równoznaczna w lepszym wynikiem, wszystko zależy od mnożnika na tym paśmie. Może zdarzyć się zaliczenie pasma z mniejszą ilością qso, a większym mnożnikiem da lepszy rezultat końcowy. Końcówka tego punktu powinna brzmieć mniej więcej:
„w sposób zapewniający uzyskanie maksymalnego wyniku.”

6. Kardynalne zaniedbanie - brak w regulaminie adnotacji o emisji jednego sygnału. Jak dla mnie to może go nie być, ale niewiele stacji w SP ma możliwość pracy jednocześnie na kilku urządzeniach, pamach lub emisjach. Nietrudno domyślić się jakie będą reakcje większości uczestników.

7. "Przekroczenie przepisów dotyczących krótkofalarstwa ..."

Brzmi co najmniej dziwnie, co to są przepisy dotyczące krótkofalarstwa? Jeżeli już to pracy na stacji, czy coś w tym rodzaju, ewentualnie cytowane wcześniej zobowiązanie do przestrzegania przepisów krajowych i licencyjnych.

Być może nie jest jeszcze za późno na poprawienie błędów.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo






  PRZEJDŹ NA FORUM