Jak mierzyć moc bardzo wysokich częstotliwości
Pomiar gdzie wykorzystuje się detektor diodowy jest wiarygodny pod założeniem, że mierzony sygnał jest czystą sinusoidą pozbawioną modulacji. Jakiekolwiek zniekształcenie lub modulacja wprowadzają błąd. Jak duży może być to błąd można się posłużyć przykładem pomiaru mocy sygnału DVBT w standardzie stosowanym w Polsce gdzie moc rozkłada się na 8 tysięcy nośnych w kanale. Nie wszystkie nośne są tej samej amplitudy. Nośne ze sobą interferują. W efekcie pomiar mocy detektorem takiego DVBT da wynik około kilkadziesiąt razy zaniżony w stosunku do rzeczywistej mocy sygnału w całym kanale.
Do pomiaru mocy rzeczywistej w całym kanale pozostają metody kalorymetryczne (cieplne), i o takie metody są oparte profesjonalne mierniki mocy. Sam miernik mierzy moce rzędu miliwatów lub ich setek. Do obniżenia mocy wyjściowej nadajnika do potrzebnego poziomu używa się wbudowanych w nadajnik głowic reflektometrycznych ze skalibrowanym i opisanym z dokładnością 0,1 dB odsprzężeniem. Zależnie od mocy nadajnika odsprzężenie jest rzędu 20 do 60 dB. Jeżeli nadajnik nie posiada wbudowanej kalibrowanej sondy reflektometrycznej pozostaje użycie sztucznego obciążenia z odczepem i ewentualnie dodatkowych tłumików małej mocy. Nie należy wierzyć zanadto w opisaną na sztucznych obciążeniach wartość odsprzężenia, a należy ją zmierzyć bezpośrednio przed pomiarem mocy. Sztuczne obciążenia nie są przeważnie klasy pomiarowej i różnica może wynosić nawet kilka dB na konkretnej częstotliwości. Dużo bardziej precyzyjne są tłumiki, choć i tu bywa różnie i nie zaszkodzi zmierzyć. W miejsce miernika mocy cieplnej można użyć analizatora widma pod warunkiem znajomości modulacji i sposobu jej przeliczenia z pasma RBW analizatora na cały kanał. Wynik jest jednak raczej orientacyjny.
Cieplne mierniki mocy wbrew pozorom są stosunkowo łatwe do wykonania i skalibrowania w warunkach amatorskich. Buduje się je tak by miały charakterystykę płaską od DC do zakresu potrzebnych częstotliwości i kalibruje wtedy napięciem stałym.
Proszę poszukać w necie opisów SO3EP - SP4AVS lub DJ6EP - SP3JBI.

ps. Sygnał wi-fi to skomplikowany sygnał cyfrowy w szerokim kanale na częstotliwości 2,4 GHz lub około 5 GHz nowsze standardy i ja bym jego mocy metodami opartymi o pomiar napięcia raczej nie mierzył.


  PRZEJDŹ NA FORUM