Polskie stacje średniofalowe?

Z tej strony jest przejście do wykazu stacji http://www.polskaam.radiopolska.pl/polskaam.htm i zwróciłem uwagę na moc nadajnika i sobie pomyślałem, że teraz technika tak poszła do przodu, że cały nadajnik może być wielkości komputera PC, bo 0,1kW to 100W, czyli zwykły transceiver KF. Przypuszczam, że w niektórych przypadkach da się go przerobić tak, żeby mógł nadawać na falach długich i średnich, na falach krótkich może nadawać bez większych problemów (w wielu przypadkach jedno lutowanie lub przeprogramowanie, czynność zwana rozblokowaniem). Jak potrzeba 1kW, to wystarczy do tego dać dowolny wzmacniacz 1,5kW lub lepiej 2kW, żeby mieć zapas mocy, pewnie nadawanie na falach długich wymaga pewnej przeróbki obwodów dopasowujących impedancję po obu stronach, ale jest to do zrobienia. Odrębnym tematem jest antena, która musi być ogromna (bo długość fali ogromna), jak ma być pełnowymiarowa. Nie namawiam nikogo do piractwa radiowego, ale chciałem zwrócić uwagę, że uruchomienie stacji broadcastowej AM małej mocy, poza samą anteną, nie jest jakimś dużym problemem technicznym.


Jakiś czas temu utworzyłem taki projekt będący zbiorczym wykazem stacji, 2 lub 3 razy w roku robię aktualizuję bazę danych.
https://sp3anl.swff.tk/Broadcast/station.html

Patrzyłem pobieżnie na ostol.pl i widzę, że wyświetla maksymalnie 500 pozycji, więc nie wiem, czy da się i w jaki sposób uzyskać wszystkie pozycje bądź znaleźć info, czy korzysta z własnej bazy, czy z innego źródła danych. (na przykład www.short-wave.info korzysta z bazy Aoki lub EiBi, teraz nie pamiętam której, ale sam stwierdziłem po identyczności danych).

Linki na dole to linki do źródeł danych, jednak to ja muszę opracować, żeby zrobić aktualizację (jest to proces półautomatyczny), jest też data ostatniej aktualizacji. Jak zobaczyłem link, to pomyślałem, że warto by opracować ostol.pl jako źródło danych pod warunkiem, że nie jest to źródło tożsame z już istniejącym oraz że da się uzyskać wszystkie pozycje (nie istotne, czy poprzez kolejne wyszukiwania, czy w inny sposób).

Generalnie ja zbieram takie wykazy, o ile są one aktualizowane, one same nie muszą ograniczać się do stacji broadcastowych.

Dla stacji na falach średnich najczęściej nie jest podany zakres godzin emisji, więc najlepiej wyszukiwać przy pustym polu "Time (UTC)", po kliknięciu przycisku "None". Przyjąłem interpretację, że przy zawężeniu kryterium wyszukiwania, że czas nadawania ma obejmować podaną godzinę, to nie są wyświetlane stacje bez informacji o godzinach nadawania, bo wtedy nie wiadomo, czy nadaje 24h, czy w jakimś okresie. Przy stacjach na falach krótkich prawie zawsze jest informacja o godzinie, więc łatwo znaleźć stacje nadające o określonej porze.


  PRZEJDŹ NA FORUM