Instalacja broadcastingowa FM - prośba o pomoc
Witajcie!
Redaktor Naczelny radia studenckiego poprosił mnie o sprawdzenie instalacji. Twierdzi że w odległości kilku kilometrów od nadajnika - zlokalizowanego na 18-metrowej wieży, 203m n.p.m. -znajdują się miejsca w których zanika sygnał.
Byłem dzisiaj na wizji lokalnej. Wieża mieściła do nie dawna obserwatorium astronomiczne. Antena (dipol w polaryzacji pionowej) stoi na maszcie, jest zlokalizowana na wysokości szczytu kopuły astronomicznej. Antna nie jest uziemiona (!). Fider na oko 3/4 cala (ale na oko - może być grubszy bardzo szczęśliwy ). Złącza owinięte taśmą samowulkanizującą. Nadajnik to CTE TX250Plus - jest wysterowany na 180W. Złącza na fiderze clampowane, te przy nadajniku jak dla mnie do poprawy. Przed nadajnikiem koder - dekoduje strumień IP, wyjście MPX oraz koder RDS i te sygnały są doprowadzone do nadajnika. Stan złącz w tej okolicy jest znakomita.

Moje plany:
- zmierzyć poziom na wyjściu testowym nadajnika. Powinno być -40dB względem wyjścia antenowego. Przy mocy 180W spodziewam się napięcia 948mW (12,5dBm). Przy okazji chcę wykonać pomiary analizatorem widma.
- zmierzyć SWR - posiadam miernik Daiwa CN-901V i tutaj pytanie czy pomiary nie będą zafałszowane. Miernik katalogowo pracuje w paśmie 140-525MHz z mocą max 200W.
- sprawdzić stan złącz w.cz
- rozważam podniesienie masztu, wymianę anteny, fidera. Ale najpierw pomiary.

Nie mogę znaleźć jaką głębokość modulacji powinien mieć broadcastingowy nadajnik FM.
Nadajnik nie jest konserwowany od dobrych kilku lat. Zastanawiam się czy filtr π, jest zestrojony, czy nadajnik nie produkuje harmonicznych. W ciągu 10 lat raz był w serwisie - padł syntezer i emisja zaczęła pływać po paśmie aniołek

Do czego jeszcze się przyczepić? Gdzie szukać? Jakie rozwiązania sugerujecie?
Jeśli to nie ten dział - proszę o wybaczenie. "TECHNIKA" najbardziej mi tutaj pasuje aniołek

73! Marek SQ3LLX


  PRZEJDŹ NA FORUM