Anteny YAGI według DK7ZB !!!!!
    sp4oiq pisze:

    Ok. Jednak w tym przypadku: https://www.qsl.net/dk7zb/start1.htm ta zasada nie ma zastosowania, bo wszystkie elementy są o takiej samej średnicy. CO do szerokości pasma, z tabeli wynika , że dla pasma FM, szerokość 1MHZ, zarówno fi 6 , jak i fi 8mm jest ok ale także dla pasma SSB te przekroje są takie same, a zmienia się tylko długość elementów. Czy któryś z Was wykonał jakąś antenę w/g DK7ZB i może podzielić się opiniami?


Trochę anten zrobiłem, kilka zaprojektowałem.
W oparciu o tę wiedzę i doświadczenie:
- Jeżeli chcesz pracować SSB i FM na tej samej antenie - szukaj modelu o jak największej szerokości pasma. Jezeli zadowolisz się pasmem ~2MHz (mieszczą się oba zakresy) to spodziewaj się problemów z pracą FM przy pogorszeniu pogody. Warstwa wody na elementach działa w ten sposób, że przesuwa całą charakterystykę anteny w stronę niższych częstotliwości podobnie jakby wydłużyć jej elementy. W efekcie antena może w skrajnym przypadku rozstroić się na tyle, że praca nie będzie mozliwa do momentu osuszenia elementów.
Wskaźnikiem pozwalającym określić odporność anteny na warunki atmosferyczne jest rzadko podawany parametr dobroci anteny - Q. Ma on sens identyczny do parametru dobroci obwodu rezonansowego ale w tym przypadku powinien być jak najmniejszy. Niską dobroc anteny uzyskuje się poprzez dobór w procesie projektowania odległości i długości direktorów.
Anteny odporne na warunki atmosferyczne mają dobroć rzędu 5 - 10, kiepskie - 50 i więcej. Niestety anteny DK7ZB ten parametr miewają raczej słaby.
Pod tym względem wyróżniają się anteny G4CQM:http://www.powabeamantennas.co.uk/archive_g4cqm_2017/index.html, niektóre anteny YU7EF, UA9TC -przykładowa tutaj:http://www.qslnet.de/member1/dd0vf/7el_UA9TC.html, UR5EAZ (szukaj na vhfdx.ru)


  PRZEJDŹ NA FORUM