Modulacja MSK 144
MSK144 to kolejna porażka wygenerowana przez K1JT... O ile mogę to zrozumieć na 6m i 4m gdzie odbicia są dłuższe to na 2m traci się niepotrzebnie czas.
FSK441 i JTMS dekodują pingi i krótkie bursty poniżej 200ms. MSK144 nie.
Dlatego jak się nie ma QRO, dużo wolnego czasu, i próbuje się robić łączności na 2000km+ nie ma sensu pracować na MSK144. Szczególnie, że od dawna nie ma porządnych rojów - no może 2-3 raz w roku jest coś sensownego przez krótką chwile. Pełno stacji z FT8 przeskoczyło też na MSK144, nie nauczyli się pracować w splicie, pracują w złych periodach, na 2m są przyjęte periody 30sekund, a co niektórzy robią zakłócenia pracując w periodach 15 sekund.
WJST-X był prowodyrem... do tego system raportów niezgodny z tym co w I regionie IARU było zawsze na MS.
Ale od kiedy hamerykanie się Europą przejmują...
Ja osobiście używam MSHV bardziej mi odpowiada interfejs użytkownika.


Linki MS:
http://www.dl1dbc.net/Meteorscatter/ Tu jest bardzo przydatna aplikacja
https://www.sgo.fi/Data/RealTime/meteorRadar.php Radar z Finlandii bodajże na 49MHz
https://www.imo.net/resources/calendar/ kalendarz IMO
https://www.meteorscan.com/meteor-live.html Kolejny radar
http://mmmonvhf.de/ms.php

Kierunek i elewację wyznaczamy na podstawie tak naprawdę stacji jaką chcemy zrobić. A czas w jakim rój jest korzystny dla danego kierunku zmienia się. To można wyczytać z kalendarzy rojów - radiant itp.
Im bliższa stacja tym wyższa elewacja. Jeżeli nie mamy rotora w elewacji stosujemy offset opisany w programach jako HOT A albo HOT B.
Trzeba dbac również o synchronizacje czasu w komputerze. Do pracy MS ustawiamy szybkość agc na maksa czyli bardzo szybkie - a najlepiej wyłączamy AGC.
Każde DSP czyli NB,NR,Notch degraduje dekodowanie i stwarza problemy. Dbamy by mieć wyłączony kompresor i nie mieć przewalonej modulacji - ustawiamy ALC prawidłowo.


  PRZEJDŹ NA FORUM