Sztuczne obciążenie
Profesjonalne obciążenia duzych mocy robi sie nieco inaczej.
Puszka po farbie lub inne zamykane szczelnie naczynie metalowe - najlepiej ze ściankami ocynkowanymi lub cynowanymi, moze być puszka po farbie czy innym lakierze, pod warunkiem, że ścianki będą pozbawione jakichkolwiek osłon teflonowych czy lakierniczych. Najlepsze są takie o kształcie walcowym lub prostopadłościennym.
Do dna lub wieczka centralnie mocujemy gniazdo UC1, N lub 7/16, wybierając takie, które jest szczelne dla powietrza i płynów. Do gorącego styku gniazda antenowego mocujemy odcinek pręta, rurki lub np dwuteownika pokrytego galwanicznie taka samo powłoką jak ścianki pojemnika (taki sam współczynnik elektrochemiczny). Jego długość musi być tak dobrana by na jak największej długości zachować stałą odległość od ścianek a przy gnieździe mocujemy tuleje, najlepiej o stozkowym kształcie z materiału izolacyjnego, by zachować także odległość pomiędzy gorącym końcem gniazda a jego podstawą mocowania.
Po zamontowaniu całości przez mały otwór wlewamy do środka roztwór sody oczyszczonej w takim stężeniu z woda destylowaną, by pomiar prądem stałym na gnieździe obciążenia był równy takiej impedancji jakiej oczekujemy. Standardowe i fabryczne obciążenia tego typu robi się na impedancje od 120 do 50 omów dobierając gęstość roztworu elektrolitu.
Puszka po drewnochronie o pojemności 15 litrów pozwala na używanie obciążenia do mocy 2 kW w czasie do 10 minut. Graniczna czestotliwośc robocza zależy od wymiarów, w typowym wykonaniu "puszkowym" spokojnie będzie działać do 30 MHz. Zwykła litrowa puszka po farbie to spokojnie 500W w ciągu 10 minut.

Duże i profesjonalne obciążenia na moce rzędu 500 kW robi się w identyczny sposób z tym że roztwór sody jest chłodzony w zewnetrznym wymienniku płytowym. a tam ciepło jest wysyłane na zewnątrz przez specjalne chłodnice. Do obiegu stosuje się standardową pompę cyrkulacyjną od instalacji c.o. Tak sa rozwiązane wszystkie sztuczne obciążenia dużych nadajników radiofonicznych na częstotliwosci poniżej 30 MHz, 225 kHz także.


  PRZEJDŹ NA FORUM