Strojenie Yagi w garażu
    SO6AFP pisze:

    Sprawdziłem 2gą antenę - niby SWR poniżej 1:1,8 ale rezystancja prawe 100 Ohm skompensowana reaktancją 10nH... no i brakuje teraz know how co i gdzie ciachać, żeby zmusić konstrukcję do raczej czystej rezystancji... muszę 1szt zniszczyć żeby sprawdzić wpływ na parametry. Uciachałem dziś po 6mm wibratora, żeby wciągnąć dołek SWR z ok 415 do 435MHz...no nic, szukam jakiś opracowań - taką pastylkę bez zawiłej teorii. Może być po angielsku. Na toturialach YT nie za wiele znalazłem.


Każda współcześnie wyprodukowana antena jest wykonana w oparciu o model. W związku z tym, zasadniczo anten się nie stroi, tylko sprawdza zgodność z modelem.
Jeżeli antena jest wykonana ze znajomością rzeczy, to na ogół nie trzeba nic robić. Problemy zaczynają się gdy dokładność wykonania odbiega od standardów, tj. w przypadku anten na 2m -docięcia elementów z dokładnością mniejszą niż +-1mm, w przypadku anten na 70cm- +-0,2mm i nie uwzlędnieniu lub błędną poprawką tzw.boom correction uwzględniającą wpływ montażu elementów na metalowym nośniku.
Zwykle jednak bywa tak, że praprzyczyną odbiegających od oczekiwań parametrów jest niedokładność wykonania wibratora i ewentualnego dopasowania do 50om (z pozostałymi elementami wykonawcy sobie na ogół jakoś radzą). Problem ten szczególnie uwidacznia się w przypadku wibratora pętlowego.Jego korygowanie jest kłopotliwe a zmiana długości pozostałych elementów zawsze powoduje rozsypanie się charakterystyki kierunkowej anteny.
Inną sprawą są też twoje oczekiwania w zderzeniu z tzw. realiami.Czasem trzeba zapomnieć o Świętym Graalu czyli SWR 1,0:1 i przyjąć, że SWR 1,2-1,3 nie jest zły i można z tym żyć. Zwłaszcza, że dostatecznie długi kabel zasilający skutecznie go "poprawi"cool.


  PRZEJDŹ NA FORUM