księżycowa ciekawostka
czyli Lunar Crater Radio Telescope (LCRT)

Wstawiłem tu tą informację, gdyż pomysł dotyczy fal krótkich i jest unikalny.

To nie kształt terenu ma służyć za reflektor fal radiowych, jak koledzy zaczęli tu pisać. Kształt terenu (krater o średnicy 3-5 km) ma pomóc w rozpięciu w nim sieci (o "oczkach" nie większych niż 1m - tak się domyślam), która to ma służyć jako reflektor krótkofalowych fal radiowych - tych co odbijają się od ziemskiej jonosfery, a my wykorzystujemy m.in. to zjawisko do komunikacji radiowej.

Prawdopodobnie sterowanie naciągami tej sieci (trzeba doczytać) może doprowadzić do zmiany kierunku wiązki radiowej. Zwróćcie proszę uwagę na rozmiary tego reflektora (sieci) - niech sięgną powiedzmy wielkości 1km. Jaka musi być wytrzymałość tej sieci? Jak to będzie masa! Zaletą w tym projekcie, będzie grawitacja Księżyca, dzięki której mniejsze (około 3 razy) siły będą panowały na "robociki" na krawędziach krateru niż takie same rozwiązanie wykonane na Ziemi.

Wykonałem tak na szybko obliczenia tylko geometryczne dla sieci o średnicy 1km dla pasma 80m wyszło mi wzmocnienie około 30dB, a dla 2km, 36dB. Dla pasma 10m odpowiednio 48dB i 54dB. Dla pasma 160m odpowiednio 24dB i 30dB.



Edycja: poprawiłem literówkę. Dziękuję jfr za jej wyłapanie i wskazanie:
    jfr pisze:


    Te 60 dB to chyba jakaś literówka - dla mniejszego lustra większy zysk?


  PRZEJDŹ NA FORUM