Pandemia, a ARISS
    sp3qfe pisze:

Witajcie,

Ogólnoświatowa krytyczna sytuacja zdrowotna wpływa na pracę ARISS ze szkołami, oraz na zaplanowane spotkanie w czerwcu 2020 r. Jako oficerowie ARISS-I dziś ogłosiliśmy, że bezpośrednie spotkanie w czerwcu w DLR Oberpfaffenhofen / Monachium (Niemcy) zostało odwołane. Ponieważ są ważne tematy do dyskusji, planujemy zorganizować kilka konferencji internetowych na różne tematy w tym tygodniu czerwca. Lecz to jakby jest proste do realizacji - są odpowiednie platformy z których już od dawna ARISS korzysta.

Problem jest z łącznościami ze szkołami. Na razie nie ma realnych zagrożeń dla łączności uczniów z Polski, lecz kto wie jak sytuacja się rozwinie. Tymczasem poza Polskimi szkołami przygotowuję obecnie krótkofalowców i nauczycieli z poza Polski do bezpośredniej łączności ARISS, która zaczyna być pod znakiem zapytania. Wyobraźcie sobie sytuację, że pracujecie z uczniami od pół roku. Przygotowujecie ich. Część z tych uczniów będzie kończyła szkołę w tym roku. Wielu uczniów i nauczycieli nauczyło się prowadzić łączności radioamatorskie. No i jest sytuacja jak jest w Polsce. Co robicie?

Napiszę, że raczej nie ma możliwości przełożenia wszystkich łączności na za kilka miesięcy. Grafik łączności z całego świata jest bardzo napięty na prawie rok do przodu. Czy wchodzi tylko rozczarowanie i odwołanie imprezy?

A może można by jakoś to tak zaplanować, aby każdy uczeń zadający pytania podłączył się do stacji naziemnej? To teoria - a co z praktycznymi rozwiązaniami i co sądzicie o takiej alternatywie?

Ja już mam swoje przemyślenia w tym temacie skonsultowane ze Sławkiem. Ponadto my wolontariusze z ARISS z całego świata też dziś omówiliśmy wiele aspektów, lecz będę wdzięczny jak Wy byście postąpili i jak odebrali konieczność odwołania bezpośredniej łączności radiowej, tym bardziej, że wielu z Was przecież gardziła telemostem!

Możecie też pisać do mnie na PW (wiadomość prywatna do mnie bezpośrednio z forum).

Z góry dziękuję za konstruktywne wypowiedzi, szczególnie nauczycieli - krótkofalowców.

Brak jakiegokolwiek wpisu w tym temacie od 17.03.2020 (poza moim oczywiście) pokazuje, jakie jest ogólne zainteresowanie programem ARISS.

Ja odniosę się tylko do pogrubionego powyżej tekstu.

Życie ludzi jest najważniejsze!
Uwierz w to, że nie tylko ARISS jest teraz w kropce.

Rozumiem, że wykonałeś ogrom pracy w przygotowanie ludzi do kontaktu, ale świat nie kończy się na łączności ARISS.
Z drugiej strony obecna sytuacja powinna wyzwolić działanie na innej płaszczyźnie. Jakiej? To w zasadzie zostało już zaprezentowane w pierwszym wpisie tego tematu.