Jak podłączyłem WSJT do TS-2000
Po kilku dniach zabawy z FT8 postanowiłem naskrobać kilka informacji dla tych którzy zaczynają. Poniżej opisałem z czym walczyłem chcąc pracować z FT8.

Łączyłem komputer z KENWOOD TS-2000.
Potrzebne do tego są dwa kable/modemy:
- digi modem
- konwerter USB/RS232 - o ile komputer nie posiada złącza RS232

Oba elementy powinny zapewniać izolację galwaniczną pomiędzy radiem a komputerem.

Ponieważ w swojej praktyce zawodowej miałem rożne problemy z konwerterami opartymi o układ CH340, staram się go nie stosować. Ja stosuję przemysłowy konwerter USB/RS232 bo taki miałem.

Problemy jakie napotkałem:
- brak komunikacji CAT
- brak modulacji sygnału przy nadawaniu
- zawieszanie się komunikacji TRX-komputer

- brak komunikacji - niepoprawnie zlutowane przewody RS232. Trafiłem TXD-TXD i RXD-RXD. Po przelutowaniu zadziałało od razu. Nie jest potrzebna pętelka CTS-RTS we wtyczce po stronie TRXa. >> dzis nie jestem pewien, czy nie jest potrzebne. Robiąc porządek zlikwidowałem petelke przy TRX i zaczeły sie problemy. Przywróciłem połączenie RTS-CTS i działa ładnie, wiec jednak może jest ona potrzebna. Po stronie konwertera nie jest potrzebna, ale myślę, że to może zależeć od typu konwertera jaki się stosuje..
- brak modulacji - to ciekawa sprawa, chwilę to zajęło zanim doszedłem o co chodzi.
Złącze CAT nie może być ustawione w FILE/SETTINGS/PTT_METHOD do sterowania PTT. Gdyż-ponieważ jeżeli sterujemy PTT za pomocą CAT to TS-2000 oczekuje sygnału analogowego poprzez gniazdo mikrofonu na przednim panelu. A przecież digi modem mamy podłączony do ACC2 z tyłu ts-2000. Sterowanie PTT ustawiamy w zakładce FILE/SETTINGS/PTT_METHOD na RTS lub jak nie zadziała - na DTS.
Sterowanie PTT zostaje przerzucone na DIGI MODEM i sygnał analogowy z komputera jest przekazywany przez ACC2 do TRXa.
Dlaczego tak jest ? Nie mam pojęcia. Ale działa. I myślę, że problem nie dotyczy tylko TS-2000.

- zawieszanie się komunikacji - problem powszechnie znany. U mnie pojawił się tylko jeden raz pierwszego dnia zabawy. Wyjęcie na chwilę wtyczki USB od digi modemu rozwiązało problem. Więcej nie powrócił. Wiec nie bawiłem się w zakładanie ferrytów na przewody od modemu.

Jeszcze kilka słów na temat ustawienia TRXa:
- ustawiamy mod USB
- prawą gałką Hi/SHIFT ustawiamy szerokość filtra na 3000 Hz - szerokość pasma z tego co obserwuję zazwyczaj zamyka się w 2700-2800 Hz. Od dołu mam ustawione 200Hz
- moc nadajnika: po Europie "biegam" z 10 watami, na inne kontynenty potrzebowałem 25-30W. Nie polecam ustawiania większych mocy, można końcówkę mocy ugotować.

W bardzo prosty sposób można sprawdzić słyszalność naszego nadajnika.
Wysyłam w eter CQ (np. z mocą 10W).
Wchodzę na stronę https://pskreporter.info/pskmap.html.
Wybieram pasmo, wpisuję swój znak, i rodzaj transmisji (FT8) i potwierdzam. W ciągu 5-6 minut od nadania CQ na mapie pojawiają się flagi od stacji które nas usłyszały. Nachodząc myszką na flagę mamy sporo danych o słuchającym - a dla nas najważniejsza informacja - o sile naszego sygnału. Mój sygnał o mocy 10W był odbierany około 9000km od mojego QTH.

Strona ta ma jeszcze jedną zaletę. Pokazuje mniej więcej gdzie nas słychać. U mnie wygląda to tak, że Ameryka Północna jest dla mnie głucha. Nikt nie odebrał mojego sygnału. Zdecydowanie lepiej wygląda propagacja sygnału na wschód i południe.

Mam nadzieję, że komuś się przydadzą powyższe informacje.

pozdrawiam
Wojtek sq3bki


  PRZEJDŹ NA FORUM