Nowy przemiennik na ISS
Przemiennik głosowy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

19 grudnia 2019 ARISS otrzymał od firmy JVCKenwood specjalny prezent przeznaczony dla uczniów i studentów, edukacji STEM, oraz społeczności ogólnej i krótkofalarskiej. Radiostacja JVCKenwood D710GA to pierwszy element jednostki Interoperable Radio System (IORS). Radiostacja o dużej mocy wyjściowej w.cz., może pełnić funkcję zaawansowanego przemiennika głosowego oraz umożliwia współpracę z APRS i SSTV. IORS można uruchomić zarówno w segmencie rosyjskim jak i amerykańskim stacji, bowiem zasilany jest wielonapięciowym zasilaczem wraz z uniwersalnymi złączami. Zasilacz został zaprojektowany i wykonany przez AMSAT.

IORS uruchomiono na ISS w module Columbus 1 września 2020 roku. Obecnie od początku września 2020 roku pracuje w trybie długo oczekiwanego przez krótkofalowców z całego świata przemiennika. Raporty krótkofalowców potwierdzają, że system działa doskonale. Radiostacja odbiera sygnały z subtonem 67 Hz na częstotliwości 145.990MHz FM, a odebrane sygnały retransmituje w dół na częstotliwości 437.800 MHz FM. Podczas pracy należy pamiętać, że ISS porusza się z prędkością ponad 7km/s, a więc to operator na Ziemi musi uwzględniać efekt Dopplera, szczególnie w paśmie 70cm (±10 kHz). Innymi słowy przesunięcie pomiędzy częstotliwością odbiorczą i nadawczą dla stacji na ISS jest stała i wynosi –291,8100 MHz, jednak dla operatora na ziemi zmienia się od około –291,8233 MHz dla AOS, do około –291.7967 MHz dla LOS. Podpowiedź SWL dla radiostacji z krokiem 5 kHz. Gdy ISS pojawia się nad horyzontem to słuchamy na 437.810 MHz FM i stopniowo obniżamy częstotliwość o 5kHz w dół aż do 437.790MHz FM. Aby przemiennik czytelnie przekazał nasz głos z ziemi, musimy się do niego odpowiednio dostroić nawet o ±3kHz od 145.990MHz FM.

Pracując przez przemiennik nie utrudniajmy pracy tym co nawiązują łączności.

Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK