Pytanie egzaminacyjne wg mnie z błędną odpowiedzią
    SP4KZ pisze:

      sp5gzv pisze:

      OS150.... Sam sprawdź...

    „Pełne napięcie przyśpieszające - 15kV”
    Czyli tyle ile w TV czarnobiałym. W dalszym ciągu żadnego promieniowania RTG nie stwierdzono. RTG jest promieniowaniem wybijanym z „czegoś”, np. metalowej maski leżącej przed luminoforem TV kolorowego. To plus ponad 30kV występujące w TV Rubin powodowało, że na tylnej obudowie był napylony (przyklejony) ekran grafitowy o grubości ok 5mm, masowany z chasis.
    Inaczej w każdej instrukcji TV byłoby o zagrożeniu promieniowaniem.

    Zgadzam się z kolegą SP6IX, że osłonę stosuje się jako ochronę przed polem magnetycznym naprawianych urządzeń a nie przed wysokim napięciem.


Cześć.
Oczywiście masz rację. RTG miały kineskopy kolorowe, dlatego przednia szyba była wykonana ze specjalnego szkła strontowego o odpowiedniej grubości, aby to promieniowanie wystarczająco osłabiać, dodatkowo klejona szyba przednia lepiej zachowywała się przy zbiciu (testy implozji kineskopów z kulką stalową na lince), wadą było że była droga. Tylni stożek lampy był ze szkła ołowiowego i był cieńszy, aby w momencie implozji ulec zniszczeniu. Promieniowanie RTG było większe w telewizorze OTVC do tyłu, a po zdjęciu tylnej klapy zestrajacze w zakładach telewizyjnych brali przez 8 godzin największą dawkę RTG.Wszystkie parametry włącznie z natężeniem promieniowania w obu kierunkach były podane w specyfikacji lampy kineskopowej. W kineskopach czarno białych napięcie anodowe było za niskie, aby to promieniowanie powstawało. Ekran metalowy np. w OS-150 ,OS-602 itp, był przeciw polu magnetycznemu, praktycznie objawiało się to tak, że oscyloskop postawiony w różnych miejscach nagle nie miał poziomej linii podstawy czasu na ekranie oscyloskopu w modzie AUTO, tylko szła po skosie. 40 lat minęło, jeszcze trochę i zacznie mi się zacierać w pamięci.


  PRZEJDŹ NA FORUM