Yaesu FT-2000 E/D
Piszę w częściach bo nie wiem jaką długość komentaża mogę wykorzystać.
Druga usterka - objawy: w trakcie pracy w zawodach w trakcie nadawania z dużą mocą zewnętrznego wzmacniacza w jednym momencie straciłem komunikację radio-komputer a drugi odbiornik stracił na czułości ok 20 dB. Przyczyna: prawdopodobnie wpływ pola w.cz nadajnika które "przyplątało" się po antenie odbiorczej. Uszkodzeniu uległ jeden z układów rs232 main unit trx (nie pamiętam już który)
i pierwszy mieszacz 2. odbiornika SPM 5001. Naprawa to wymiana uszkodzonych elementów - tu jest trochę trudniej bo i miejsca na manipulacje mało i konieczne specjalizowane lutownice. Wejście anteny odbiorczej zabezpieczyłem profilaktycznie czterema diodami PIN łączonymi po dwie w szereg i przeciwsobnie do masy. (w celu zabezpieczenia mieszacza bo rs232 w takim przypadku zabezpieczy tylko optoizolacja co też zrobiłem w odrębnym pudełku na gnieździe cat w trx) Póki co to by było na tyle w zakresie usterek natomiast z "modyfikacji" to zamiast filtrów elektromechanicznych w 2. odbiorniku zastosowałem filtr kwarcowy z ICOMA 455 kHz/500Hz na cw. Zresztą podobny klocek tylko 300 Hz "zapchałem" do FT-897D.
poruszony