Sprawność anteny w zależności od rezystancji ziemi (uziemienia)
Na przykładzie anteny EndFed
    SP5XMI pisze:

      SP2ROB pisze:


      Ponieważ tylko część ludzi potrafi się zachować dlatego część materiałów dostępna będzie tylko na Telegramie.
      .


    Ponieważ nie chcesz dyskutować w sposób merytoryczny i odnosić się do zadawanych pytań, a jedynie banujesz użytkowników grupy na Telegramie, dyskusję będziemy prowadzić na Forum. Są tu ludzie, którzy skonstruowali wiele różnych anten (wliczając modelowanie matematyczne) i używali ich, a do tego potrafią zrobić zarówno projekt, jak i pomiary w sposób naukowo uzasadniony. Ci ludzie już proponowali literaturę, z którą powinieneś się zapoznać. Jeśli to zrobiłeś, chwała ci za to. Po zawartości kilku filmów twierdzę jednak, że niekoniecznie.

    Moje propozycje w tym zakresie - lektura obowiązkowa:
    wprowadzenie w temat
    1. ARRL Antenna book, 1964 - rozdziały "Wave propagation", "Antenna Fundamentals", "Transmission Lines", "Long wire antennas", "Multiband antennas".
    2. dowolny ARRL Handbook, rozdziały "Transmission lines", "HF Antennas", "Test equipment and measurement"

    źródło wiedzy praktycznej w języku polskim:
    3. F.E.Terman - Radiotechnika, tom II, cały rozdział 13 i 14, od strony 878 do strony 1053. Do zrobienia zadania od 14-11 do 14-50.
    4. Leon Drozdowicz - Rozchodzenie się fal radiowych, od rozdziału 4 str 54 do 12, str. 280

    ujęcie profesjonalne dotyczące utrzymania stacji.
    5. W.Jeske, T.Rutkowski - Eksploatacja i konserwacja stacji nadawczych, rozdział pierwszy od strony 14 do 41 oraz rozdział 6 od strony 194 do 215.

    Suplement w języku angielskim
    6. ARRL Antenna Compendium vol.8


    Niebieski baofeng dla przyciągnięcia uwagi.

    Jak zapoznasz się z powyższym, zrozumiesz, dlaczego specjaliści tak niepochlebnie mówią o twoich filmach na YT. Zapewniam cię, że na tym forum są ludzie, którzy mogliby sami podobną książkę napisać. I są tacy, którzy zbliżone publikacje już mają na koncie (na przykład opracowanie o modelowaniu w MMANA-GAL - autor tej publikacji jest na tym forum i bardzo szanuję jego pracę).


      SP2ROB pisze:

      Usuwamy menty nie trzymające pionu sory batory nie twoja liga haha.
      My nie trzymamy poziomu PKI.


    Nie, trzymacie znacznie gorszy, bo nie prezentujecie szacunku dla drugiego człowieka i tej odrobiny kultury osobistej.

    edit
    Żeby nie być gołosłownym - oto kilka przykładowych zadań ze wspomnianej książki:
    "W celu wypromieniowania energii pod kątem 22,5 stopnia względem horyzontu użyto anteny w postaci długiego przewodu rezonansowego, zawieszonego poziomo. Określić długość anteny oraz wysokość jej zawieszenia niezbędne do uzyskania najkorzystniejszych warunków pracy".
    "Wyrysować krzywą wartości kąta między ramionami anteny typu V w funkcji ich długości od 1λ, do 8λ,".
    "Zaprojektować antenę poziomą typu V do pracy falami 40-metrowymi. Długość każdego ramienia wynosi 6 3/4λ,, optymalny kąt promieniowania wynosi 20 stopni, należy uzyskać charakterystykę jednokierunkową. Projekt powinien zawierać wyszczególnienie wymiarów anteny, wartość kąta wierzchołkowego, wysokość zawieszenia nad ziemią oraz względne odstępy dwóch anten typu V i różnice faz prądów płynących w nich".

    (pytanie dodatkowe ode mnie - do jakich łączności na fali 40m użylibyśmy kąta promieniowania od 20 do 23 stopni)?

    Potrafisz to? Świetnie!



Właśnie też się zastanawiam: czemu radiostacje szpiegowskie (opozycyjne) z lat 40 50 czy jeszcze 60 miały zakres 7 MHz. Czemu w wymienionych latach nawet stacje komercyjne "voice of ........." były ulokowane w pobliżu 7 MHz? Także zastanawiam się jak oni to wszystko wyliczali dysponując suwakiem logarytmicznym lub kalkulatorem biologicznym (30 - 40 studentów obliczających zadane zadanie). I do czego przy kalkulatorze biologicznym potrzebny był krzywik?

P.S. Nie przemęczaj kolegi, sam wiesz kogo. On przed wejściem na PKI obkłada sobie głowę lodem aby mu się obwody nie przegrzały.

JAK


  PRZEJDŹ NA FORUM