Poziom szumu na 80 metrach
man made noise wg rekomendacji ITU-R P.372-14
Tak dla usystematyzowania rozważań po co w ogóle stosować choke balun (wolę nazwę prostszą dławik wcz) to wyjaśniam, że w celu wyeliminowania wpływu zewnętrznej warstwy kabla koncentrycznego na warunki odbioru/nadawania.
Kabel koncentryczny (ale też i symetryczny) powinien spełniać tylko funkcję przekazywania energii pomiędzy nadajnikiem, a anteną. Sam nie powinien spełniać roli anteny.

Dla odbioru antenę umieszczamy zwykle daleko od innych źródeł zakłóceń ( odbiorniki tv, komputery, lampy led etc) i dlatego absolutnie nie chcemy, aby jakieś sygnały indukowane na kablu biegnącym do radia dostały się do wejścia odbiornika pogarszając odbiór. I tu jedną z metod zablokowania sygnałów jest zainstalowanie dławika wcz na oplocie kabla.

Przy nadawaniu natomiast zależy nam, aby całą moc wytworzoną w nadajniku promieniowała antena w określonym zaplanowanym kierunku. Promieniujący oplot to strata mocy wysłanej w przypadkowym kierunku i dodatkowo powstaje ryzyko, że zakłócimy instalacje elektroniczne sąsiada blisko których przebiega nasz fider. Dla uniknięcia problemu załózmy więc na kabel dławik wcz by prąd nie płynął po oplocie. O tym pisał już Marcin.

Jak zbudować skuteczny dławik, ile sztuk i w jakie miejsce go włożyć to już inna historia.
Zawsze trzeba postawić pytanie czy jest on potrzebny? Jeśli szczęśliwym trafem mieszkamy w cichej odludnej okolicy to do odbioru niekoniecznie. Natomiast do nadawania raczej tak, bo w realu nie ma symetrycznych instalacji antenowych. Ja osobiście uważam, że dławików nigdy za dużo i zakładam gdzie się da :-)

Jeśli chodzi o polepszenie odbioru, czy stosowałeś Bogusław technikę diversity reception (dwie różne anteny, dwa odbiorniki zsynchronizowane ze sobą, odsłuch na lewą i prawą słuchawkę)? Onegdaj umożliwiło mi to zrobienie 100DXCC na 160M w mieście.

kazik


  PRZEJDŹ NA FORUM