Kolekcja projektów anten KF
Cześć,

miło mi, że witryna Ci się podoba.

Pracuję teraz nad nowym jednopasmowym wertykalem. To według mnie dość innowacyjna antenka.
Zbudowałem już jej prototyp na pasmo 10 m. Teraz buduję klasyczny pionowy dipol na to samo pasmo i porównam obie anteny tak, żeby być pewnym, że praktyka potwierdza teorię. Wg symulacji nowa antena powinna mieć nieco większy zysk, a równocześnie kilka interesujących cech, których nie ma klasyczny dipol pionowy. I to o te właśnie cechy chodzi, bo ułamek dB lepszy zysk nic nie znaczy na KF.
Sorry za tajemniczość, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to chciałbym opublikować jej opis najpierw np. w QST, a dopiero trochę później na swojej stronce.

I jeszcze jedna nowość.
Być może kogoś z czytających zainteresuje kalkulator pozwalający obliczać impedancję cewki nawiniętej na ferrytowym rdzeniu pierścieniowym. Jest to mocno rozbudowane narzędzie. Opracowałem je wraz z AC6LA i udostępniłem na mojej witrynie. Można dzięki niemu dobrać np. liczbę zwojów baluna przy wybranym typie rdzenia. Zawsze mnie irytowało, że nie wiedziałem skąd się bierze liczba zwoi podawana w opisach układów dopasowujących do anten. No więc powstał ten kalkulator i teraz mogę sobie to teoretycznie policzyć. I wyszło, że część moich poprzednich konstrukcji balunów można było zrobić lepiej. No cóż lepiej późno niż wcale. Kalkulator można ściągnąć z tej strony:
https://sites.google.com/view/sp3l-anteny-kf/inne/kalkulator-indukcyjno%C5%9Bci-na-pier%C5%9Bcieniowych-rdzeniach-ferrytowych?authuser=0
Dla tych co dobrze radzą sobie z czytaniem po angielsku mogę też polecić przejrzenie dyskusji na temat tego narzędzia:
https://forums.qrz.com/index.php?threads/new-tool-toroidal-ferrite-core-inductor-calculator.768222/


Pozdrawiam
Jacek, SP3L


  PRZEJDŹ NA FORUM