Poszukuję kontaktu z doświadczonym konstruktorem lampowych PA na KF
    ft5k pisze:


    Z Twojego opisu wynika, że masz problem "z częścią w.cz". Opisz chociaż, czym objawia się ten problem.
    Czy prąd anodowy po wysterowaniu odpowiednio wzrasta? Czy pomiar napięcia Hf nic nie wskazuje? Czy wreszcie nie "łapiesz" deep-a przy strojeniu?
    Jeśli, a zapewne tak jest, masz dzielone cewki Pi filtra, to czy wszystkie nawinięte są w tym samym kierunku? Wreszcie wrażliwy element to dławik anodowy - czy sprawdzałeś jego rezonanse własne?
    Problemów w.cz w PA może być wiele, a jeśli do tego jest kilka punktów naraz, to wychodzi niezła zabawa.


Problem polega na tym ze przy nawet niewielkim wysterowaniu pojawia się duży prąd S1. Podczas gdy prąd spoczynkowy Ia jest OK. Tak jak pisałem wcześniej, punkty pracy lampy ustawione dla klasy AB1 wg charakterystyki. Przy sterowaniu prąd Ia przyrasta ale nie mogę długo sterować lampy z bardzo dużym Is1. Ten prąd powinien mieć wartość zero. Moc na wyjściu pojawia się ale trudna do oszacowania przy tak krótkim sterowaniu i strojeniu. Praca z dużym Is1 grozi bardzo szybkim zniszczeniem lampy. Oczywiście lampa sprawdzona w innym wzmacniaczu.
Pytasz o dławik i o kierunki nawinięcia cewek filtra Pi. Te rzeczy to elementarz przy budowie wzmacniaczy mocy bardzo szczęśliwy

Zdaję sobie sprawę z tego , że konstrukcje lampowe już nie w modzie a doświadczeni Ham-konstruktorzy przeszli w dużej mierze do wieczności ale może jeszcze ktoś taki znajdzie się i coś mądrego podpowie. płacze


  PRZEJDŹ NA FORUM