Pytanie. Antena niedopasowana ze składową reaktancyjną
czy energia będzie wypromieniowana?
    RV12P2000 pisze:

    Ustalmy najpierw fakty. Gdzie się tak tragicznie mylę, że aż jest Ci przykro? I jakiś prosty schemacik plus wzory jak się dopasowuje dowolna impedancję anteny do fidera jednym elementem L?



No to ustalmy fakty......"przykro mi" to forma grzecznościowa w momencie gdy piszę do kogoś kto się myli, a ty się mylisz pisząc cytuję "...Dlatego anteny dopasowuje się skrzynką antenową za pomocą minimum dwóch elementów regulowanych..."
Co do schemaciku....poczytaj o wykresie Smitha, o impedancji, admitancji, o okręgach o stałym znormalizowanym "oporze" i o stałej znormalizowanej "przewodności" Na wykresie Smitha masz też łuki o stałej reaktancji i susceptancji i niestety, ale ja nie umiem tego wyjaśnić za pomocą prostego schemaciku plus wzory.
Podałem ci prosty przykład gdzie na wykresie Smitha widać punkt na okręgu impedancji.......wszystkie wartości Xs (występujące na tym okręgu zarówno pojemnościowe lub indukcyjne) skompensujesz za pomocą JEDNEGO elementu (cewka lub kondensator) włączonego szeregowo ponieważ wartość Rs ma zawsze 50 Ohm.
Ale to nie wszystko.....jest i okrąg admitancji ......każdy kto dużo anten robi wie że przy pomiarach nie patrzymy tylko na wartości Rs i Xs (szeregowe) ale sprawdzamy wartości Rp i Xp (równoległe) I podam ci prosty przykład. Przypuśćmy że zmierzyłeś antenę na zaciskach i wartości wynoszą Rs=13.48 i Xs=-22.19 Ohm. Typowe dopasowanie to LC network w układzie L, PI, T itd. Ale patrząc na Rp i Xp widzimy że Rp=50 a Xp=-30.4 Ohm i wystarczy cewka RÓWNOLEGLE by dopasować do 50 Ohm.
O tym właśnie dowiadujemy się znając wykres Smitha i robiąc anteny.

Robert



  PRZEJDŹ NA FORUM