Układ zabezpieczenia transceivera przed wysokim napięciem
    sp9fys pisze:

    W poście z 6.04.2021 w tym wątku narysowałem schemat jak może to wyglądać. Schemat jest jak najbardziej roboczy.
    Dla przypomnienia:

    Gwoli wyjaśnienia:
    Tyrystor ma być tak jak na rysunku: przed a nie za układem regulatora. Tyrystor pełni funkcję wyzwalacza właściwego zabezpieczenia - bezpiecznika topikowego. Wbrew pozorom, jest to szybkie zabezpieczenie gdyż tyrystor zwiera najpierw zasilanie do masy a jest szybkim przyrządem półprzewodnikowym, potem działa bezpiecznik tanio i pewnie.
    ---------------
    W szereg z bramką tyrystora można wstawić pominięty rezystor 50-100Ohm zabezpieczy to tyrystor przed ew. zniszczeniem wskutek przekroczenia prądu bramki.
    To najprostszy schemat, kosztuje grosze ale działa.
    Bezpiecznik - np. samochodowy 30A w oprawce, tyrystor ~50A (nie trzeba umieszczać na radiatorze), diodę zenera trzeba dobrać- można poskładać np z 2.sztuk na niższe napięcie, dodać zwykłe diody krzemowe (w kierunku przewodzenia) dla uzyskania właściwego napięcia zadziałania. Układ badamy zamiast bezpiecznika wstawiając kilkuomowy rezystor. Podnosimy napięcie na bramce i mierzymy napięcie wyzwalające tyrystor. Bramkę do testów dobrze zasilać z oddzielnego regulowanego źródła napięcia. I to tyle...
    O ile mnie pamięć nie myli, jest podobny schemat w Poradniku Bieńkowskiego.
    Inne wynalazki, mniej lub bardziej przydatne znajdziesz wpisując w google np : overvoltage protecion circuit
    Gotowiec do kupienia: https://sklep.delta.poznan.pl/modul-zabezpieczenia-nadnapieciowego-awz-540_l1_p6901.html, ale myślę, że się nie zniżysz do tej łatwizny.

    Powodzenia!





Cześć,

Są różne szkoły, ja preferuję układ z tyrystorem włączonym dokładnie w tym miejscu gdzie jest podłączone radio.

Tyrystor ma przede wszystkim zewrzeć natychmiast zasilanie w miejscu gdzie jest podłączone radio, wtórną rzeczą jest przepalenie bezpiecznika - co trwa wielokrotnie dłużej niż zadziałanie tyrystora.

Tyrystor natychmiast zwiera napięcie zasilania radia, a bezpiecznik przepala się dopiero w następnej kolejności.

Włodek, SP5MAD.

P.S.
Nigdy nie wiadomo czy wyższe napięcie, które będzie rezydowało przez jakiś czas w elektrolitach stabilizatora - nie zdoła jednak uszkodzić radio. (w przypadku gdy tyrystor będzie zwierał przed stabilizatorem)

Podanie wyższego napięcia przez stabilizator nie zawsze jest skutkiem zwarcia tranzystora szeregowego,
Może też być skutkiem uszkodzenia w układzie napięcia odniesienia w stabilizatorze.

Po trzecie - układ z tyrystorem zwierającym w miejscu włączenia radio, będzie działał z każdym typem zasilacza, także impulsowym.

Po czwarte - układ z tyrystorem w miejscu podłączania radio może być osobnym pudełkiem bez potrzeby ingerowania w układ dowolnego zasilacza (bez otwierania obudowy - gwarancja)










  PRZEJDŹ NA FORUM