Anteny KF typu mobile, portable a DX-y???
Jacku,

Integralną częścią każdej anteny niesymetrycznej (unipola) jest geometria i parametry elektryczne przeciwwagi, która uczestniczy w emisji i odbiorze fali elektromagnetycznej. Dlatego w modelach symulacyjnych uwzględnia się jej właściwości.
W Twoim przypadku unipol umieszczony na zachodniej elewacji budynku wraz z budynkiem stanowi układ antenowy, którego charakterystyki promieniowania obliczyłem w w/w symulacji. Z charakterystyk promieniowania wynika, że po wschodniej stronie budynku, czyli w zakresie kątów Phi od 110 do 250 stopni pojawiają się wiązki emisji, o zysku do 5,5dBi i kącie wzniesienia 11 stopni.

Każda antena (są wyjątki) jest przetwornikiem energii elektrycznej na energię pola elektromagnetycznego dwukierunkowym tzn. charakterystyka promieniowania wyznaczona przy nadawaniu obowiązuje również przy odbiorze. Oznacza to, że w kierunkach maksymalnego promieniowania antena wykazuje maksymalną czułość dla odbieranych sygnałów.

W celu potwierdzenia sugestii SP6IX, że sygnały docierają z odbicia od sąsiedniego budynku, należałoby dołączyć ten budynek (lub przynajmniej jedną płaszczyznę jego elewacji) do symulowanego układu i wyznaczyć charakterystykę promieniowania. Niestety powszechnie dostępne (nieprofesjonalne) wersje programów grupy NEC mają ograniczone możliwości tzn. ilości połączeń, węzłów, segmentów itp., a cała procedura wymaga sporo czasu i precyzji.

Przyjemnej zabawy, a w wolnych chwilach poczytaj trochę książek o antenach i propagacji.

Andrzej


  PRZEJDŹ NA FORUM