Maszt balastowy
Blok z wielkiej płyty więc przyjmuję, że stropodach jest niemal płaski. Na zdjęciu pokazuję maszt balastowy własnej roboty, który ustawiłem na dachu szkoły też na dachu płaskim.
Rura pionowa 2" - ok. 2,5m
Rura wysuwana w górę 1 1/2" - ok. 2m
Konstrukcja z profila zamkniętego 50x30 mm
Ramka pod bloczki betonowe kątownik 40x40 mm
Bloczki betonowe 16 szt. po ok. 24 kg każdy
Śruby M10 do skręcenia elementów masztu
Wszystkie elementy można wnieść na dach poprzez właz techniczny.
W naszym przypadku do wysuniętej rury zamocowana jest antena GP7DX, która wymaga odciągów.
W przypadku lekkiej anteny UKFowej i podparcia dipola można dołożyć kolejną rurę o mniejszej średnicy to całość będzie sięgać wyżej na podobieństwo teleskopowej wędki. Dipol w formie Inverted V można podeprzeć w środku rurą zaś końce można zamocować do pojedyńczych bloczków betonowych rozstawionych w większej odległości na dachu. Pod wszystkie bloczki oraz pod środkową stopę masztu należy podłożyć 2 - 3 warstwy papy bitumicznej aby nie uszkodzić głównej papy dachowej. Papę posmaruj lepikiem do konserwacji na zimno. W ten sposób żadnym elementem masztu i anteny nie dotykasz kominów ale podłącz go do instalacji odgromowej na dachu.