CQ-WW-CW 2011
SP3POZ w zawodach CQ World Wide DX Contest 2011 CW.

W tegorocznych nieoficjalnych mistrzostwach świata w zawodach telegraficznych na falach krótkich startowaliśmy w naszym klubie SP3POZ w kategorii „Kilku operatorów na jednym nadajniku” [MOST]. Nie startowaliśmy dla wyczynu i uzyskania rekordowego wyniku (na co nie mieliśmy warunków), ale start traktowaliśmy jako sprawdzenie w praktyce działania systemów antenowych i dopracowanego już programu logującego.

Miłym zaskoczeniem (choć nie całkiem zaskoczeniem, bo przewidywaliśmy to po warunkach w części fonicznej i z obserwacji notowań prognoz) były bardzo dobre warunki propagacyjne na wyższych pasmach 21 i 28 MHz. Słońce „budzące się” do nowego 11-letniego cyklu aktywności dużym stopniem jonizacji jonosfery otworzyło propagację na wszystkie kontynenty (w różnych oczywiście godzinach).

Pomimo znacznych przeszkód z linii energetycznej w odbiorze (momentami szum zakłóceń ponad S9) udało nam się nawiązać prawie 1.500 łączności ze 121 krajami i 38 strefami WAZ. Ponieważ głównie pracowaliśmy na 28 MHz, stąd większość łączności to DX-y po 3 punkty. Łączny wynik to 1.368.711 pkt, co nie jest złym wynikiem przy pracy tylko 2 operatorów „weteranów” i bez dodatkowej możliwości jakie dawałaby dodatkowa „stacja mnożnikowa”.
Ale cel został osiągnięty – anteny przetestowane. W pasmach 14-21-28 MHz używaliśmy dwuelementowego beam'a „DELTA” konstrukcji i wykonania Juliana SP3PL. Antena ta znana jest już na całym świecie pod nazwą „MB7-PL” (dawniej „MB5-PL”), jako że pracuje na 7 pasmach od 30m do 6 m. W praktyce dowoływaliśmy się każdej słyszanej stacji „od pierwszego zawołania”, a w sytuacji dużego pile-up dowoływaliśmy się jeśli nie pierwsi, to zwykle „w pierwszej trójce”.
Pracę ułatwiało korzystanie z bardzo dobrego (darmowego) programu logującego „N1MM Logger”, z inteligentnie nagranymi buforami tekstowymi do nadawania CW.

Reasumując – podobnie jak wcześniej w części fonicznej praca była „czystą przyjemnością” i pozwoliła nam ocenić, jak ogromne postępy nastąpiły od czasów, gdy rozpoczynaliśmy pracę w zawodach nierzadko z odbiornikiem reakcyjnym 0-V-1, anteną drutową „wielopasmową” „Windom” i nieodzownym stosem papierków i pęczkiem ołówków do logowania i prowadzenia tzw. „Check-list”
VY 73! & cu in next contest Andrzej SP9ADU i Julian SP3PL


  PRZEJDŹ NA FORUM