Zawody UKF na FT8
    SP3MEO pisze:

    Witam
    W tym samym czasie czyli w pierwszą środę miesiąca są zawody na 144 https://www.ft8activity.eu/index.php/en/i ciągle przybywa uczestników

Przeczytał Kolega wcześniejsze posty ? Przy okazji tnx za qso z SP8ZBW.
Pytanie w pierwszym poście dotyczyło głównie "normalnego" NACu tego rozgrywanego w pierwsze wtorki miesiąca . Nikt nie odpowiedział , więc zacząłem szukać po necie.
Co do zawodów środowych ft8activity to owszem przybywa uczestników, ale. W styczniu na 30 stacji z SP, 12 pracowało na antenach dookólnych. W lutym widać już progres, z tych 29 które wysłały już log 8 działało tylko na dookólnych. Czyli w ciągu miesiąca 4 stacje oprócz dookólnych zaopatrzyły się dodatkowo w krótkie Yagi (albo stwierdziły że będą pomocne) . To jest postęp. Prawda jest taka, że "grabie " nawet krótkie dają zysk na kierunku, tylko wymagają obracania.
Być może też zwiększy się grono uczestników prób IARU które już wkrótce - 2-3.03.2024 14utc-14utc https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2021/12/Regulamin_zawodow_VUSHF_R1-IARU_2021_PL.pdf -tam niestety dla fanów digi tylko modulacje ssb i cw.
20 lat temu miałem motywację aby pracować w Próbach Subregionalnych - można było zrobić nowe lokatory i dalekie łączności.
Teraz w dobie ft8 może atrakcyjność tych zawodów nieco się zmiejszyła, ale istnieje nadal spore grono Hamsów w Europie które startuje w zawodach, doskonali sprzęt, metody pracy, walcząc czasem z przeciwnościami psującej się techniki i pogody. To jest ciągłe doskonalenie się. Każdy ma inny cel, jedni chcą popracować, inni ustawiają poprzeczkę zrobić 1000 qso, innym wystarczy 50 lub 100 qso. Wszystko to zależy od lokalizacji, potencjału stacji , zaangażowania środków i czasu, warunków atmosferycznych i propagacyjnych - każdy wyznacza sobie "progi". Oczywiście nie zawsze są osiągane.
Pamiętam jak pierwszy raz w czasie NACu czytałem na ON4KST jak stacje DL,OZ,SM wykorzystują program AirScout do robienia łączności. Miałem motywacje aby zainstalować program i "wyczaić" jak latają samoloty - a wszystko to dzięki nasłuchom dalekich bikonów.
Umiejętne wykorzystanie samolotów pozwala pozwala na poprawę osiągnięć w zawodach.
Ci którzy nie korzystali z programu niech go wreszcie odpalą i zobaczą jak może pomóc. Na ft8 czasem jeden samolot to mało, pasuje aby leciały dwa, jeden za drugim .


  PRZEJDŹ NA FORUM