Antena według 3z9am
    sq9mda pisze:


    No cóż, nie wiem na jakich danych katalogowych dla linii symetrycznej się opierasz, ale wyniki które podałeś są mocno optymistyczne. Jeżeli możesz to napisz proszę coś więcej.
    Ale odniosę się do linii 450 Ohm i wartości zmierzonych bez uwzględnienia warunków pogodowych typu deszcz, lód czy śnieg.
    Dla 200 metrów linii 450 Ohm obciążonej impedancją Rs=450 i Xs=0 Ohm (28 MHz) straty będą niewielkie bo ok. 0.86dB, ale sprawa wygląda inaczej dla tej samej linii obciążonej impedancją Rs=50 i Xs=0 Ohm. Straty w tym przypadku wyniosą ok. 2.87dB i to pod warunkiem że nadajnik odda pełną moc (dopasowanie przy nadajniku bezstratne) Pamiętamy jednak o wpływie warunków otoczenia na linie symetryczne.


Wydaje mi sie ze mieszasz 2 systemy wartości. Czym innym są straty wniesione przez linię a czym innym starty wynikające z niedopasowania.
Te pierwsze w obu przypadkach czy linia jest obciążona 450 czy 50 ohm sa takie same.


    sq9mda pisze:


    To zdanie jest prawdziwe dla linii 450 Ohm o dł. 180 stopni, ale każde zwiększanie parzystych wielokrotności sprawia że SWR się zwiększa. Wynika to ze strat jakie są wnoszone. I tak da linii 450 Ohm obciążonej Z=50 Ohm o dł 7200 stopni (180*40) SWR na 28 MHz będzie w okolicy 1.85. Moim zdaniem układ dopasowania nadajnika będzie jednak konieczny.

    Jeżeli możesz to napisz proszę coś więcej na temat wyliczeń które przedstawiłeś. Nie mogę znaleźć żadnej specyfikacji linii 300 Ohm z wyjątkiem kabla "tubular" ale jak rozumiem nie o nim pisałeś.





To też nie do końca wydaje mi sie prawda.
Jeśli linia nedzie wielokrotnością to dalej Zin =Zout za to SWR bedzie MNIEJSZY a wynika to z większej tłumienności linii ze względu na jej zwiększoną długość. Wynika to ze zwiększonej tłumienności linii a ta wpływa bezpośrednio na współczynnik fali padającej do odbitej. WFS zmierzony na początku linii w ekstremalnym przypadku bęzie idelany, a mocy w antenie 0 - czytaj skuteczność systemu antenowego 0.


  PRZEJDŹ NA FORUM