Jak obliczyć moc promieniowania anteny?
    EI2KK pisze:

sp9ds pisze:

Ciekawa teza, jakoby antena o wzmocnieniu dajmy na to +3dB pomijając straty w kablu i na złączach, z radia 100W miała by niby wypromieniować 200W… skąd te dodatkowe waty się biorą? Perpetuum mobile? A może mylicie jednostki?

Proponuje poczytac czym jest EIRP.

Ale wtedy jednostka to nie jest dBW, bo dBW to jest konkretna moc. EIRP mówi o tym o ile silniejsze będzie pole elektromagnetyczne w odpowiednim kierunku w porównaniu do anteny izotropowej. W danym kierunku o tyle więcej, ale w innych mniej, bo mamy antenę, a nie perpetuum mobile. Taka antena nadal wypromieniuje 100W (minus straty w kablu, złączach, samej antenie i jej uziemieniu itd).
W związku z tym teza z pytania „to jak obliczyć moc promieniowania anteny dBW?” jest najzwyczajniej w świecie błędem, o ile nie jest uproszczeniem, a użycie jednostki dBW czy dBm błędem - po to istnieje jednostka dBi. Albo dBd jak porównujemy do dipola, a nie anteny izotropowej.