Jak obliczyć moc promieniowania anteny?
    sp9ds pisze:

Ale wtedy jednostka to nie jest dBW, bo dBW to jest konkretna moc. EIRP mówi o tym o ile silniejsze będzie pole elektromagnetyczne w odpowiednim kierunku w porównaniu do anteny izotropowej. W danym kierunku o tyle więcej, ale w innych mniej, bo mamy antenę, a nie perpetuum mobile. Taka antena nadal wypromieniuje 100W (minus straty w kablu, złączach, samej antenie i jej uziemieniu itd).
    W związku z tym teza z pytania „to jak obliczyć moc promieniowania anteny dBW?” jest najzwyczajniej w świecie błędem, o ile nie jest uproszczeniem, a użycie jednostki dBW czy dBm błędem - po to istnieje jednostka dBi. Albo dBd jak porównujemy do dipola, a nie anteny izotropowej.

Przeczytaj jeszcze raz definicje bardzo szczęśliwy EIRP nie mówi "o ile silniejsze (...)", ta krotność to gain anteny a nie EIRP i to gain jest wyrażany w dBi czy dBd. EIRP jest wyrażana w watach (czy w dBW, dBm itd.), czyli w takiej samej jednostce jak moc.