Zawody Letnie 2024 na UKFie (3/4.08 14utc-14utc )
    SQ5KVS pisze:



    Południe zawsze ma kilka "plusów"
    * Na południu są górki. UKF z górki lepiej lata. Lepiej lata więc więcej ludzi próbuje.
    * Warszawa - Nizina mazowiecka. Warto popatrzeć na mapę. Moje QTH pod Warszawą ma wysokośc 106m npm.. Bez szału smutny
    * Na południu częściej jest tropo (ale w lato / na jesieni nad Bałtykiem też się rozwija).


Czy na pewno Karol ??? Południe Polski jest bardzo szerokie.

**** Na południu są górki ****- są, ale nie zawsze pomagają , bo zazwyczaj rzadko która górka ma otwarty horyzont na wszystkie strony przynajmniej w mojej okolicy. Wysokość stacji n.p.m jest istotna ale względem okolicy, otwarty horyzont jest najważniejszy, bo każda pobliska górka na ważnym kierunku może szkodzić w łączności.
*** Warszawa - Nizina mazowiecka.*** Wielokrotnie słyszałem tyłem anteny jak stacje HA czy YU robiły stacje spod W-wy, a u mnie tylko ślad sygnału z południa ( a kierunki anten stacji z południa zbliżone do mojego )
*** Na południu częściej jest tropo ***- tutaj masz chyba na myśli południowy zachód SP z Bramą Morawską, która daje wyjście na Słowenię i Włochy. Warunki tropo w okolicach Jasła są kiepskie, gorsze są tylko w prawdziwych Bieszczadach pomiędzy górkami, w okresie zimowym. Ostatnie dni pokazują to samo, Poznań, W-wa, ogólnie centralna Polska czy wybrzeże podwyższona propagacja, a na linii Kraków-Tarnów-Rzeszów załamka i w moją stronę kompletne zero.

Na UKFie w zawodach północ SP będzie robić mniej qso, ale będą na większym QRB. Wiem, że niektórzy zawodnicy w czacie ON4KST widzą samo zło, ale jak umówić się na próbę AS ze stacją 500-800 km, albo dowiedzieć się na jakiej qrg pracuje dana stacja ( bo słychać ją np. tylko wtedy kiedy sygnał odbija się AS). To, że umawiamy się na próbę nie jest jednoznaczne ze zrobieniem qso. A czasem stacja umawia się i danym czasie robi qso w całkiem innym kierunku - no cóż takie prawo silniejszego.
W zawodach często pojawia się tropo na chwilę w danym kierunku, ale trzeba je wyczaić - wtedy łączności robimy szybko, łatwo i przyjemnie.
Tylko trzeba więcej "natchnienia" do zawodów i poświęcić im więcej czasu. Bo wybaczcie pracując np.z JO90 w kategorii 6 godzin dobra stacja zrobi ponad 100 qso. W innych lokalizacjach jest to praktycznie niemożliwe. Mi czasem ( z górki ) udaje się zrobić 100 qso, ale wymaga to jakieś ~ 18 godzin pracy.


  PRZEJDŹ NA FORUM