Kabel w izolacji prowadzony pod przewodami wysokiego napięcia
pierwsza sprawa to wątpliwość, że rzewód napowietrzny spadnie kiedykolwiek, otóż nie rzadko tak się zdarza.
druga sprawa to izolacja linki lgy 2.5 fi(kwadrat) jeśli jest nieprzezrwana to wytrzyma bez problemu, w końcu w przedłużaczu właśnie wytrzymuje, a nawet mniejsza izolacja wytrzymuje przykładem może być przewody zasilające lampki choinkowe obecnie produkowane przez potęgę gospodarczą jaką sa Chrl
po trzecie wielkośc izolatorów napowietrznych jest duża ze wględu na zanieczyszczenie powietrza i zawilgocenie powietrza i izolatora.
Zakładam że cały czas rozmawiamy o linii nn zasilające gospodarstwa domowe.

Obecnie często jednak są prowadzone przewody nn izolowane tzw NLK, gdzie symbol przewodu to ASXSn, ten przewód może swobodnie leżeć podczas awari na ziemi i nie będzie przebicia do gruntu.
Sa też linie skojarzone sn/nn, gdzie u góry są przewody lini 15-20kv a poniżej nn własnie w izolacji, tzw PASS, do tego pod przewodami nn są jeszcze instalacje oświetleniowe. Oczywiście izolacja lini sn nie jest pełną izolacją, dlatego nie możemy tego traktować jako bezpiecznej przy dotyku bezpośrednim. Dlatego te własnie przewody pomimo izolacji sa mocowane do izolatorów choć moga być o mniejszej wielkości niż w nieizolowanej lini sn.
Przewody lini nn izolowane są w pełni dlatego użycie zolatorów wsporczych jest zbędne i są umieszczane na uchwytach plastikowo -metalowych.


To sa moje wywody oparte na praktyce (23 lata w branży), może komuś się to przyda.wesoły


  PRZEJDŹ NA FORUM