Poszukuje informacji dotyczącej budowy nadajnika iskrowego firmy LORENZ
Jak widzę odzew na apel Kolegi jest powalający wesoły Wydaje mi się, że historyczne emisje radiowe nie są mocną stroną entuzjastów radia w SP. (Co innego emisje cyfrowe w pasmach „miliona” gigaherców wesoły, D-STARy, „mosty gigahercowe” i inne rodzaje zabaw, których wspólną cechą jest konieczność optycznego zasięgu pomiędzy nadawcą i odbiorcą oraz użycia komputera do przeprowadzenia łączności. SP jest też chyba jedynym obszarem na krótkofalarskiej mapie świata, gdzie znacząca większość używanych urządzeń nadawczo-odbiorczych to chińskie zabawki typu „handy” UKF-FM. )
Wracając do Twojego apelu, sugerowałbym rozwiązanie najprostsze – kontakt z placówkami muzealnym w tych miastach, którym podlegają obydwie Cytadele. Może mają jakieś archiwalne dokumenty. Albo z Polskim Radiem – urządzenia Krakowskiej Cytadeli, przejęte po odzyskaniu niepodległości, były wykorzystywane po I wojnie światowej w publicznej radiofonii w najwcześniejszym okresie jej istnienia. Powodzenia!
PS. Mogę Ci przesłać na priv PDF-a książki pt. „History of telegraphy”, w której jest trochę o urządzeniach do telegrafii iskrowej tej epoki. Tyle, że książka jest w jęz. angielskim.


  PRZEJDŹ NA FORUM