Uziemienie staci i urządzeń w bloku
Dla tego pytania to PN-IEC 60364-5-51 (Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Postanowienie ogólne).
Punkt 515 (Zapobieganie przed wzajemnym szkodliwym oddziaływaniem) w 515.1 jest napisane "Wyposażenie instalacji powynno być tak dobrane i zamontowane, aby uniknąć jakichkolwiek szkodliwych wpływów między instalacją elektryczną a innymi nie elektrycznymi instalacjami."

Instalacja C.O. nie jest przewidziana do przewodzenia prądu i to w zasadzie załatwia sprawę.
Podając konkretny przykład z życia wzięty: instalacja elektryczna w budynku z lat 70-tych niby działa normalnie, nic specjalnego się nie dzieje (pomiary elektryczne planowo, zgodnie z przepisami, miały być wykonane za miesiąc). Hydraulik ma za zadanie przeciąć rurę C.O. i dajmy na to wstawić nowy wymiennik ciepła. Spuszcza wodę, bierze do ręki szlifierkę i przecina rurę. Pod koniec przecinania widzi tylko iskry i w całym budynku "gaśnie światło". Załóżmy też, że nic się biednemu majstrowi nie stało pan zielony
Przyczyna zjawiska była taka: po pierwsze upalił się przewód neutralny WLZu, dodatkowo ludzie popodłączali sobie bolec ochronny oprócz przewodu neutralnego do kaloryfera. Dopóki było połączenie do głównej szyny uziemiającej nie było specjalnie widać problemu.

Przykład nie jest tak wydumany i rzadki jakby mogło się wydawać. Takie sytuacje naprawdę się zdarzają. Pół biedy jeśli skończy się tylko na iskrach i kilku godzinach bez prądu w oczekiwaniu na naprawę WLZ, gorzej jeśli hydraulik niechcący złapie się fragmentu rury, na którym będzie pełne napięcie fazowe i dotknie drugą ręką pozostałej części instalacji.

73


  PRZEJDŹ NA FORUM