Radio ze scramblerem ...
Dzien dobry.
Proste zapytanie Kogos, kto albo nie jest licencjonowanym Krotkofalowcem, albo chcial wywolac burze w szklanbce wody, uswiadomilo mi, jak bardzo slowo SCRAMBLER jest tajemnicze i wzbudza emocje. Czy pozwolicie Koledzy, ze cos wyjasnie dla tych co na 100% nie wiedza o co biega. Reszta oczywiscie wie.
Jesli wbijemy na rozgrzana patelnie jedno jajko surowe, to po kilku minutach bedziemy mieli jajko sadzone. Widac i bialko i zoltko. Natomiast jesli po wbiciu zaczniemy energicznie miszac, (po Angielsku "scramble") po kilku minutach nie bedziemy mieli jajka sadzonego tylko jajecznice. SCRAMBLERY elektronicznie mieszaja nasza mowe, a descramblery powoduja, ze po stronie odbiorcy nasza jajecznica znowu staje sie jajkiem z widocznym zoltkiem i bialkiem w stanie nienaruszonym. Musze dodac, ze scramblery mozna kodowac tak aby tylko ten jeden descrambler po stronie naszego odbiorcy mogl widziec jajko sadzone a nie jajecznice.
Dla sceptykow dodam, ze nie robie sobie JAJ!
A teraz drugi przyklad.
Lecicie do USA, do Cioci. Zrobcie takie doswiadczenie. Do swojego portfela z dokumentami wlozcie kartke papieru z dowolnie napisanymi ciagami liter w grupach po 5. Powiedzmy:
sadfx wwdft ytkmn asijy wzced

wystarczy.
Daje Wam 100% gwarancji, ze jesli ta karteczka wpadnie w oko oficerowi Emigracji, macie przechlapane. Cioci na bank nie zobaczycie a w domeczku swoim w Polsce bedziecie dopiero za jakis czas i na dodatek w przyszlosci nie dostaniecie wizy do USA.

O co biega?
Pan oficer nie bedzie wiedzial co tam pisze a przy obecnej psychozie na zamachowcow, bedziecie natychmiast potraktowani jako PODEJRZANY o wszystko mozliwe.
Juz samo slowo SZYFR, czyli innymi slowy TEKST SCRAMBLOWANY brzmi tajemniczo.
Nasze hobby to po prostu mozliwosci porozumiewania sie z ludzmi na CALYM GLOBIE ZIEMSKIM. Z racji istnienia GRANIC i SYSTEMOW POLITYCZNYCH czy USTROJOWYCH, WLADZE danego kraju zycza sobie kontrolowac przeplyw informacji.
Nie bede wiecej pisal bo wiem, ze nieuswiadomionych deczko uswiadomnilem a EKSPERTOW po prostu nie bede nudzil.

Na zakonczenie zwracam sie do KOLEGOW HARCERZY....pamietacie wielki i nie do zlamania SZYFR:

GA-DE-RY-PO-LU-KI

Kiedys z moja dziwczyna pisalismy do siebie listy w tym KODZIE.
Pozwole sobie teraz do WAS napisac jedno zdanie:

Baezmr spbke Ilmougmk, g nkd Wypagmk !!!!!

Prawda, ze wyglada bardzo tajemniczo, ze nie powiem "GROZNIE"

Bede bardzo rad jesli u kilku z Was moj pomysl na przypomnienie, bylo niebylo SCRAMBLERA z lat 19xx wywolalo usmiech i mile wspomnienia.

W latach 50tych nawet jednorazowe nacisniecie nosnej na naszej radiostacji, musialo byc zapisane w Dzienniku Stacji. Nacisniecie raz nosnej dokladnie o godzinie 07:30 oraz dwa razy o 07:35, moglo juz byc INFORMACJA DLA NIEPRZYJACIELA ktory czychal na nasza PRL.
Tylko starsi Koledzy maja teraz lezke w oku.

Pytanie o scramblera jedank bylo trafione w dyche bo wywolalo wiele wpisow. A samo FORUM jest dla MILOSNIKOW RADIA. Licencjonowanych czy tez nie.

Serdecznie pozdrawiam i dodam, ze u mnie w znacznym stopniu widac, jak dnia przybywa!
Chura, ma sie ku WIOSNIE.

z powazaniem

Hdnyri