Już po teście. test był krótki bo: x-boxowe źródełko ma nieco na niskie napięcie, w związku z tym prąd płynął przez moment z akumulatorów w stronę zasilacza (akumulatory świeżo odpięte z małej transformatorowej ładowarki). Po chwili napięcie stanęło na 12.9V, gdzie sam zasilacz daje 12.6V według mojego miernika (radio pokazało 12.4V). Wcisnąłem PTT na KF w modulacji FM z mocą 70W, napięcie poleciało w dół do około 10V, prąd z zasilacza 11-12A, trochę dziwne, bo na samym zasilaczu radio pokazuje przysiad do 11V. Sprawa pewnie by się miała nieco inaczej, bo i te moje aku już swoje przeszły i na nowych napięcie pewnie by się o wiele stabilniej utrzymywało. Tak czy inaczej, przyłożenie stałego napięcia 12.6V do akumulatorów, nie bardzo powoduje płynięcie prądu w ich stronę. Jutro test z transformatorowym źródełkiem 13.8V 5A, a póki co za namową (tak poza forum)Mariusza SP6MMM, zapiąłem pod aku, lidlową ładowarkę procesorową o której mowa była na forum. Włączyłem radio, wskaźnik pokazał 13.5V, naciśnięcie PTT jest leniwy spadek do 12.0V w/g radia, po kilkunastu sekundach trzymania PTT. Czyli raporty na 80m, spokojnie można powymieniać na pełnej mocy, z "żuciem szmat" trzeba poczekać na stabilne źródło prądu, a póki co zabawa w takie nieco mocniejsze QRP. _________________ Krzysiek EsKjuSixDabljuBi
No to czyli x-box jest za słabiutki na takie zabawy. Nie byłem pewny jak się zachowuje ale miałem pewne podejrzenia. Mój zasilacz trafo chociaż delikatny na temperaturę mosfeta nie siada do 12V i trzyma pewnie te 13,8V. Niestety musi być stabilizowany - nie ma na to rady, i trzymać pewnie napięcie na tych 10A. _________________ Petroniusz 3el- beam Yagi 20m by SQ7PGO, Delta 12/15/17m by SQ7PGO FD4 Fritzel / 10-80m
Wczasie nadawania 100W na "maxa" mam pobór z zasilacza około 8 A i nie jest przeciążany nigdy.
Petroniusz, chyba lekko przesadziłeś. 13,8V x 8 A = 110.4 W mocy pobieranej z zasilacza. A więc o jakich 100W nadawania mówisz? Powiedzmy w 13-14 A jestem jeszcze skłonny uwierzyć, ale wg Twoich danych jesteś tylko o krok do perpetuum mobile.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D
P.S. Te 110.4 W to jest na zaciskach zasilacza, a nie na zaciskach radia. _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
Hej - nie doczytałeś- 8A z zasilacza a reszta idzie z akumulatora. Zasilacz tylko uzupełnia akumulator. Normalnie to około 15-20A przy RTTY idzie i wtedy ten zasilacz zaraz sie wyłącza; taki delikatny. Teraz jak mam buforowo to nie mam juz kłopotu. _________________ Petroniusz 3el- beam Yagi 20m by SQ7PGO, Delta 12/15/17m by SQ7PGO FD4 Fritzel / 10-80m
Zasilacz od X-boxa, jeśli już się na niego uparliśmy. Wersja 16A śmiało wyrabia przy SSB 100W. Na FM przy zestrojonej antenie można dość do 110W jednak trzeba podczas nadawania przesuwać potencjometr. Załączenie PTT w max pozycji RF-pwr powoduje wyłączenie zasilacza. Testowanie na IC735. Nie powinno łączyć się tego typu zasilaczy z akumulatorem. Pozdrawiam.
X-boxowy średnio nadaje się do ładowania accu - ma za niskie napięcie. Chyba że taki zmodyfikowany. Może spróbować taki buforowy układ ale z ładowarką ? Np z taką z tematu :
Ale zawsze można połączyć równolegle zasilacze od Xboxa. U mnie smigają 3 szt połączone równolegle. Tylko trzeba pamiętać o jednym,należy je spiąć przez dławiki żeby nie pasożytowały na sobie. _________________ 161BD850 Cezary Legionowo
Ale zawsze można połączyć równolegle zasilacze od Xboxa. U mnie smigają 3 szt połączone równolegle. Tylko trzeba pamiętać o jednym,należy je spiąć przez dławiki żeby nie pasożytowały na sobie.
Jeden zasilacz od Xboksa nie daje rady przy FT-747/FT80C nawet na pół gwizdka. Do pracy buforowej też się nie nadaje. Ten TRX odkręcony na max w CW lub porządnie wysterowanym RTTY pobiera 18A na niskich pasmach KF. Przy łączeniu równoległym należy pamiętać, że są różne modele takich zasilaczy. Połączenie słabszego z silniejszym powoduje problemy - automatyka zaczyna "wariować" i zasilacze się wyłączają. Najchętniej wyłączyłbym całą automatykę, ale w tych zasilaczach są z tym problemy. Tzn mi się nie udało zrobić tego porządnie. Aha i jeszcze jedno - trzeba pamiętać o zabezpieczeniu crowbar. W razie awarii silnie obciążonego zasilacza, szczególnie tego o pracy ciągłej. Takie cudo już raz mi uratowało transceiver, gdy przebiło jeden z tranzystorów regulujących i całe napięcie z prostownika poszło na wyjście. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
Wybiliście mi go z głowy,szczerze powiem że.Zasilacz miałem na oku transformatorowy typu ZS-20,ale z opiniami było podobnie.Zasilacz ma pociągnąć Kenwood-a ts50+at50.Sam KENIO max18A/przy 100W+ at50 max22A SQ9KRK
Posiadam ten zasilacz od ponad roku, jestem z niego bardzo zadowolony. Jedyny minus to zapychające się kurzem otwory wentylacyjne, zasilacz trzeba co jakiś czas porządnie przedmuchać sprzężonym powietrzem. _________________ SQ9KFZ op. Mariusz QRV: 145,500 MHz, SR9CZE www.36fm.pl
Osobiście jestem zwolennikiem zasilaczy transformatorowych i taki zasilacz nabyłem przed reaktywacją po długiej przerwie. Po roku pracy doszedłem do wniosku, że potrzebuję drugi, oddzielny zasilacz do radiostacji UKF/FM-APRS i zarazem taki aby na ewentualnych wyjazdach terenowych „obsłużył” KF i UKF. Zainspirowali mnie koledzy z mojego klubu (SP3YOR) którzy z powodzeniem zasilają swoje radiostacje z tzw. zasilaczy modułowych (impulsowych), służących zwykle do zasilania oświetlenia LED.
Nabyłem taki zasilacz (300W/12V/25A): http://sklep.avt.pl/zasilacz-modulowy-300w-12v-25a.html Na rynku można kupić podobny zasilacz o wydajności 33A albo 41A gdyby ktoś potrzebował… Standardowo był ustawiony na 12V ale PRkiem na płycie ustawiłem 13,7V (można prawie 15V). Zasilacz posiada wbudowany wentylator który od początku mnie wkurzał – kręcił się cały czas a przy podłączeniu jakiegokolwiek obciążenia zwiększał obroty generując hałas. Na popularnym portalu aukcyjnym zwanym dalej Portalem zakupiłem za kilka złotych termostat 50°C normalnie otwarty w obudowie tranzystora TO-220 („Termostat bimetaliczny 50C NO 1A 250V”). Otworzyłem obudowę i wywierciłem otwór fi-3 w lewym boku – w pobliżu tranzystorów mocy i wentylatora i przykręciłem przedmiotowy termostat. Naciąłem delikatnie koszulkę izolacyjną i potem przeciąłem czerwony kabelek biegnący do wentylatora i przylutowałem termostat w szereg z wentylatorem. Obudowa zasilacza posiada na bokach otwory z gwintowanymi tulejami fi-3. W znanym francuskim markecie DiY kupiłem 4 małe kątowniki (20-30 groszy/sztuka) oraz śrubki M3 i wkręty do drewna i przymocowałem zasilacz pod biurkiem – na bocznej jego ściance.
Do wyjścia zasilacza podłączyłem kawałek kabla głośnikowego 2x2,5 mmkw i na jego końcu podwójne gniazdo laboratoryjne (na kablach radiostacji zainstalowałem końcówki „U”). Myślałem o zakupieniu na wspomnianym Portalu amperomierza 30A i woltomierza 15V albo 20V (51x51mm, klasa 2,5) oraz jakiejś małej obudowy plastikowej za kilka złotych i zamontowaniu obu mierników oraz gniazd laboratoryjnych w tym pudełku ale na razie dałem sobie spokój.
Tu zdjęcie po instalacji: https://www.dropbox.com/s/ekfz8z7nvi8hepg/zasilacz_imp_301213.jpg
Od ok. 3 miesięcy używam zasilacza do radiostacji UKF/UHF. Przy mocy 50W pobór prądu jest w granicach 10A i nie zdarzyło mi się jeszcze rozgrzać zasilacza tak aby włączył się wentylator. Przeprowadziłem też kiedyś próbę – obciążyłem zasilacz prądem 10A i dodatkowo podłączyłem TrX KFowy na którym pracowałem telegrafią przez ok. godzinę. Całkowity pobór prądu w szczycie wynosił ok. 30A a napięcie siadało do 13,6V (spadek 0,1V, zasilacz na pewno ma zapas mocy). Podczas tej próby również nie udało mi się doprowadzić do załączenia wentylatora. Stało się to dopiero po „dogrzaniu” boku zasilacza suszarką do włosów.
Jestem przeczulony na punkcie zakłóceń ale do dnia dzisiejszego nie znalazłem na KF żadnych prążków. Zasilacz ma zainstalowany na wejściu AC filtr – dławik bifilarny i kondensatory.
Kolega narobił mi sporo ochoty na tego SPS-s300 i chyba go zamówię, a x-boxowy niech sobie dalej zasila sprzęty UKF, bo tu radzi sobie doskonale. _________________ Krzysiek EsKjuSixDabljuBi
Jeden zasilacz od Xboksa nie daje rady przy FT-747/FT80C nawet na pół gwizdka. Do pracy buforowej też się nie nadaje. Ten TRX odkręcony na max w CW lub porządnie wysterowanym RTTY pobiera 18A na niskich pasmach KF. Przy łączeniu równoległym należy pamiętać, że są różne modele takich zasilaczy. Połączenie słabszego z silniejszym powoduje problemy - automatyka zaczyna "wariować" i zasilacze się wyłączają. Najchętniej wyłączyłbym całą automatykę, ale w tych zasilaczach są z tym problemy. Tzn mi się nie udało zrobić tego porządnie. Aha i jeszcze jedno - trzeba pamiętać o zabezpieczeniu crowbar. W razie awarii silnie obciążonego zasilacza, szczególnie tego o pracy ciągłej. Takie cudo już raz mi uratowało transceiver, gdy przebiło jeden z tranzystorów regulujących i całe napięcie z prostownika poszło na wyjście.
Mam jeden zasilacz od Xboxa - wersja 203W który zasila Yaesu FT897. Przy mocy 100 W na KF nawet zabezpieczenie prądowe mi się nie włącza a napięcie nie spada poniżej 13 V więc nie jest aż tak źle z tymi zasilaczami.
Istnieje kilka wersji zasilaczy więc może kolega ma ten najsłabszy?...
Mam jeden zasilacz od Xboxa - wersja 203W który zasila Yaesu FT897. Przy mocy 100 W na KF nawet zabezpieczenie prądowe mi się nie włącza a napięcie nie spada poniżej 13 V więc nie jest aż tak źle z tymi zasilaczami.
Istnieje kilka wersji zasilaczy więc może kolega ma ten najsłabszy?...
- 135W 12V-10.83A
- 175W 12V-14,2A
- 203W 12V-16.5A
Też mam 203W model dokładnie DPSN-186EB-1A bez modyfikacji podwyższającej napięcie tego źródełka i ft-857 niestety rejestruje przysiad o 1V przy mocy 50W oraz 1.5V przy mocy 90W w FM na 3.7MHz przy idealnie zestrojonym dipolu. Zasilacz nie wyłącza się, ale te spadki, trochę mnie to drażni.
Możesz napisać w jaki masz dokładnie model i jak podnosiłeś napięcie w nim? Bo wczoraj kombinowałem i nie bardzo mi ta modyfikacja wyszła.
Też mam 203W model dokładnie DPSN-186EB-1A bez modyfikacji podwyższającej napięcie tego źródełka i ft-857 niestety rejestruje przysiad o 1V przy mocy 50W oraz 1.5V przy mocy 90W w FM na 3.7MHz przy idealnie zestrojonym dipolu. Zasilacz nie wyłącza się, ale te spadki, trochę mnie to drażni.
Możesz napisać w jaki masz dokładnie model i jak podnosiłeś napięcie w nim? Bo wczoraj kombinowałem i nie bardzo mi ta modyfikacja wyszła.
Krzysiek - kupiłem zasilacz od chłopaka z Bydgoszczy który bardzo ładnie zaadaptował obudowę do zastosowań krótkofalarskich: