Taka mała porada dotycząca TRXów ICOMa modeli 7000, 7200 no i może kto wie czy nie też 7100 - jeśli nadajnik nie oddaje 100W proszę sprawdzić czy bezpieczniki na firmowym kablu się nie grzeją. Jak ciepłe to wyciąć w diabły ten bubel i problem rozwiązany. W modelach 7000 i 7200 to obowiązkowa operacja.
Nie nie zrozumiałeś mnie. Użyłem skrótu myślowego za co przepraszam. Chodzi tu oczywiście o moc na SSB ale na 2 m to 50 WAT na 70 cm to 35 WAT a na KF 100 WAT. Przy emisji paszczowej na żadnym z pasm nie wychodzi zadeklarowana przez producenta w instrukcji ( tę stronę przeczytałem akurat bardzo wnikliwie :-) ) moc. Zatem jak nadaje na PSK we wszystkich pasmach jest OK. A jak nadaje na SSB paszczą to moc jest zaniżona - to tak w skrócie. Tak się zastanawiam postów jest 10 stron użytkowników 7100 też chyba już spora rzesza a nikt nic nie pisze czy u niego też tak jest. Rozumiem że jak się wyjęło 5 tyś na radio to wstyd się przyznać że fajans ale takie jest życie :-(.
gdybym miał miernik to już byś wiedział jak to jest, póki co czkam na uwagi kolegów w tej materii. radio ma inne cechy które mnie 'urzekły', tak więc trochę mniej mocy w ssb nie jest dla mnie czymś co skreślało by ten TRX. Ważne aby te minusy tych plusów nie przesłoniły i na razie jest OK.
W porównaniu do ic-706xxxxx i ic-7000 nadajnik jes zrobiony duzo lepiej, nie dosc ze jest układ pomiarowy tzw SWR miarka to jeszcze zabezpieczony przed róznymi przypadkami i do tego sie nie grzeje zbyt mocno.
Jak sie podepnie odpowiedni mikrofon stacjonarny to paszczowo na SSB tez pujdzie full mocy.
Witam, podłączę się do tematu, jestem właśnie przed zakupem nowego radia, nie mogę się zdecydować, w grę wchodzi TS-480 oraz IC-7100, o TS naczytałem się wiele pozytywnych opinii ale sprzęt ten ma już parę lat, natomiast Icom to nowy model z nowymi możliwościami i jak mniemam technologicznie bardziej zaawansowany. Nie zależy mi na skrzynce automatycznej, cena tez nie jest problemem. ps.Czy ktoś jeszcze potwierdza problem niskiej mocy w ic?
(...)Czy ktoś jeszcze potwierdza problem niskiej mocy w ic?
Nie przejmuj się takimi pierdołami. Koledzy, którym miernik mocy nie wali do końca mają braki w podstawach radiotechniki. Moc wyjściowa nadajnika SSB podawana w opisach parametrów technicznych to szczytowa moc obwiedni (PEP - Peak Envelope Power). Mało kto posiada urządzenia zdolne poprawnie zmierzyć tę moc. Mierzy się zatem moc średnią, która realnie stanowi tylko 10 do 20 procent mocy PEP. Jeśli już ktoś ustawi kompresję na maksimum, to może taki miernik pokazać do 50% PEP.
SP6CC dziękuję za szybką odpowiedz, faktycznie to samo zauważyłem w moim ft-857d, w ssb trzeba było głośno krzyknąć żeby wskazówka dotarła w okolice 100w.
jeszcze jedno pytanie utwierdzające do kolegów którzy maja to radio już jakiś czas, czy po kilku miesiącach zdecydowali byście się jeszcze raz na zakup tego radia??
Ciekawe kolega rzeczy pisze o tej mocy średniej. Jestem wstanie się z tym zgodzić. Mam tylko pytanie jak wytłumaczyć że przy tej samej antenie sygnał jest o co najmniej 2 s słabszy niż w FT 950 ??? Rozumiem że w FT 950 producenci popełnili błąd produkcyjny bo w porównaniu na mierniku może i nie wysokiej klasy w FT 950 wskazówka opiera się o 100 WAT a w 7100 na 60 WAT. Różnica jednak jest...
Za parędni wszystko będzie jasne, zamówiłem dzisiaj radio i jak je dostane to sprawdzę moc w ssb na pasmach, wyniki zamieszczę na YT i wkleję link. jeśli mocy będzie mało pomyślę o zwrocie. dzwoniłem do serwisu z zapytaniem o ten temat i potwierdzili jedno zgłoszenie związane z mocą i jedna awarie panela dotykowego, zaryzykowałem zobaczę co z tego będzie.
Pamiętaj też żeby ustawić sobie częstotliwość w SSB SET/FUNCTION/REF ADJUST u mnie jest 38 % i stoi w częstotliwości. Ustawia się na 439.999 USB MHz i wtedy masz pewność że wszędzie poniżej częstotliwość będzie już tylko lepiej.
No własnie w punktach Ci napisałem. Ustaw sie z kimś kogo znasz głos i wiesz że jego radio na pewno stoi w częstości. Potem ustawcie na wyświetlaczach tą samą częstotliwość co do ostatniej kropeczki a potem Ty kręć tak żebyś słyszał jego głoś dokładnie tak jak słyszeć powinieneś czyli żeby był w częstotliwości. Kręcisz oczywiście nie gałką nastrojki czy RIT tylko będąc w tym menu dopiero kręcisz gałka nastojki i tyle.
W rejonie nizyny szczecinskiej koledzy SP1WSR i SQ1HMA kalibracje robili za pomoca nowoszesnego beaconu OZ7IGY oraz programu PI-RX który dekoduje na poziomie szumów.
Z reguły jestesmy w jego zasiegu na róznych pasmach 6m-70cm.
sq1bhk niezła sugestia, beacon jest na dds wiec stabilność częstotliwości wystarczająca jak sadzę, ciekawe tylko czy go odbiorę na mojej GP na 2m powieszonej jakieś 40m nad ziemia, teraz tego nie sprawdzę bo swoje radio wczoraj już wysłalem do nowego nabywcy, muszę czekać na nowe.
przed paroma minutami znalazłem ciekawy test, jest w nim pomiar mocy dla ssb na standardowym mikrofonie:
Witam, wczoraj odebrałem radyjko , podłączyłem i zrobiłem jakieś łączności. odnośnie mocy, faktycznie na oryginalnym mikrofonie nie ma "szału" na moim słabym mierniku dobija do około 50W natomiast po podpięciu mojego ulubionego mikrofonu motoroli, sprawa wygląda znacznie lepiej na mierniku jak i na wyświetlaczu moc dobija do 100W, nie jest tak ze wskazówka stoi oparta o 100W ale w zależności od modulacji i tego co mówię wędruje znacznie wyżej niż na hm-198. Jeśli chodzi o odbiornik to sądziłem że będzie bardzie odporny na silne sygnały kilka khz obok, może będzie lepiej jak nauczę się obsługi radia.