HOME » ŁĄCZNOŚCI SATELITARNE » PANDEMIA, A ARISS

Pandemia, a ARISS

17.03.2020 17:30:20

Witajcie,

Ogólnoświatowa krytyczna sytuacja zdrowotna wpływa na pracę ARISS ze szkołami, oraz na zaplanowane spotkanie w czerwcu 2020 r. Jako oficerowie ARISS-I dziś ogłosiliśmy, że bezpośrednie spotkanie w czerwcu w DLR Oberpfaffenhofen / Monachium (Niemcy) zostało odwołane. Ponieważ są ważne tematy do dyskusji, planujemy zorganizować kilka konferencji internetowych na różne tematy w tym tygodniu czerwca. Lecz to jakby jest proste do realizacji - są odpowiednie platformy z których już od dawna ARISS korzysta.

Problem jest z łącznościami ze szkołami. Na razie nie ma realnych zagrożeń dla łączności uczniów z Polski, lecz kto wie jak sytuacja się rozwinie. Tymczasem poza Polskimi szkołami przygotowuję obecnie krótkofalowców i nauczycieli z poza Polski do bezpośredniej łączności ARISS, która zaczyna być pod znakiem zapytania. Wyobraźcie sobie sytuację, że pracujecie z uczniami od pół roku. Przygotowujecie ich. Część z tych uczniów będzie kończyła szkołę w tym roku. Wielu uczniów i nauczycieli nauczyło się prowadzić łączności radioamatorskie. No i jest sytuacja jak jest w Polsce. Co robicie?

Napiszę, że raczej nie ma możliwości przełożenia wszystkich łączności na za kilka miesięcy. Grafik łączności z całego świata jest bardzo napięty na prawie rok do przodu. Czy wchodzi tylko rozczarowanie i odwołanie imprezy?

A może można by jakoś to tak zaplanować, aby każdy uczeń zadający pytania podłączył się do stacji naziemnej? To teoria - a co z praktycznymi rozwiązaniami i co sądzicie o takiej alternatywie?

Ja już mam swoje przemyślenia w tym temacie skonsultowane ze Sławkiem. Ponadto my wolontariusze z ARISS z całego świata też dziś omówiliśmy wiele aspektów, lecz będę wdzięczny jak Wy byście postąpili i jak odebrali konieczność odwołania bezpośredniej łączności radiowej, tym bardziej, że wielu z Was przecież gardziła telemostem!

Możecie też pisać do mnie na PW (wiadomość prywatna do mnie bezpośrednio z forum).

Z góry dziękuję za konstruktywne wypowiedzi, szczególnie nauczycieli - krótkofalowców.
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Electra29.03.2024 11:37:24

Berni
17.04.2020 04:13:51

Od: 2020-3-27
    sp3qfe pisze:

Witajcie,

Brak jakiegokolwiek wpisu w tym temacie od 17.03.2020 (poza moim oczywiście) pokazuje, jakie jest ogólne zainteresowanie programem ARISS.

Ja odniosę się tylko do pogrubionego powyżej tekstu.

Życie ludzi jest najważniejsze!
Uwierz w to, że nie tylko ARISS jest teraz w kropce.

Rozumiem, że wykonałeś ogrom pracy w przygotowanie ludzi do kontaktu, ale świat nie kończy się na łączności ARISS.
Z drugiej strony obecna sytuacja powinna wyzwolić działanie na innej płaszczyźnie. Jakiej? To w zasadzie zostało już zaprezentowane w pierwszym wpisie tego tematu.

07.05.2020 01:15:15

Od: 2009-11-11
Zamiast bezpośrednich łączności radiowych z asytonautą są organizowane łączności typu wielopunktowy telemost.

sp6ryd
09.05.2020 23:42:50

QTH: Wrocław

Od: 2012-1-22
Ostatnio koledzy puszczający balony odpalili rownolegle webex'a i transmisje live zd startu, mysle ze polaczenie audio z kompa do fm-ki nie stanowi problemu. Szkola jest zamknieta tylko dla uczniow. Sprzęt i ekipe techniczną chyba mozna bezpiecznie 'zainstalowac' a uczniowe zadajacy pytania mogliby sie łączyć zdalnie do szkoly.

09.05.2020 23:45:10

sp6ryd pisze:

To jest to o czym napisałem... A może jakieś konkretne techniczne rozwiązania?

jfr
10.05.2020 08:34:47

QTH: JO90WA

Od: 2017-11-3

sp3qfe pisze:

sp6ryd pisze:

To jest to o czym napisałem... A może jakieś konkretne techniczne rozwiązania?

W sensie jak połączyć audio z kompa do radia? Czy jaka aplikacja do zdalnego kontaktu? Moje dzieci używają w szkole zoom'a. Ostatnio kiedy do Ciebie pisałem to nie znałem tej aplikacji ale teraz... przez te kilka tygodni może z raz coś tam szwankowało. Darmowa jest (choć z pewnymi ograniczeniami).

Paweł
sierrapapaninepapaalphazulu

10.05.2020 12:37:20

Od: 2009-11-11
Zoom.us może się nadawać do kilku spraw związanych z krótkofalarstwem - lecz na pewno nie do zrealizowania łączności z astronautą na ISS przez telemost.

jfr
10.05.2020 18:05:32

QTH: JO90WA

Od: 2017-11-3
Dlaczego? Tzn. jakie są wymagania, ograniczenia?

Paweł
sierrapapaninepapaalphazulu